Embraer’a problemy z pirackim oprogramowaniem…

  • Szymon Syp
opublikowano: 11-04-2013, 23:48

...czyli o wpływie amerykańskich przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w zakresie IT na eksporterów do USA ciąg dalszy.

Na blogu pb.pl poruszałem już kwestię nowych regulacji prawnych w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji w USA (przepisy te zostały wprowadzone przez ustawodawstwo stanowe w Waszyngtonie oraz Luizjanie), w szczególności poprzez wykorzystywanie przez zagraniczne przedsiębiorstwa w procesie wytwórczym (produkcyjnym) w sposób nieuprawniony (nielegalny) IT. Badania przeprowadzone przez urzędy amerykańskich prokuratorów generalnych wykazały korelację pomiędzy czynami nieuczciwej konkurencji a negatywnymi skutkami dla gospodarek poszczególnych stanów (przejawiającymi się większym bezrobociem oraz malejącymi wpływami do budżetów z tytułu podatków dochodowych).

W świetle nowych amerykańskich przepisów wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania na jakimkolwiek etapie produkcji jest uznawane przez amerykańskie organy zajmujące się egzekwowaniem prawa za czyn nieuczciwej konkurencji.

Prima facie, wydawać by się mogło, że podmiotami, które staną się „obiektem zainteresowania” ze strony amerykańskich prokuratorów generalnych będę przedsiębiorstwa działające np. w branży odzieżowej czy meblarskiej. Tymczasem działania podjęte przez prokuratora generalnego stanu Waszyngton Boba Fergusona wydają się rozszerzać zakres potencjalnych podmiotów będących „na celowniku”.

Według niedawno zamieszczonej notatki prasowej na stronie internetowej urzędu prokuratora generalnego , wymiana korespondencji przez waszyngtońskiego prokuratora generalnego z jednym z czołowych producentów samolotów na świecie – spółką Embraer doprowadziła do prawnego compliance w zakresie używanego przez Embraer oprogramowania (ang. software). Podkreślić należy, spółka Embraer dostosowała się do nowych amerykańskich przepisów przed podjęciem przez prokuratora generalnego stanu Waszyngton jakichkolwiek środków prawnych. Skuteczna okazała się li tylko argumentacja wyrażona w wystosowanej korespondencji. Zobacz więcej>>

Podsumowując, jednym ze skutków nowych amerykańskich regulacji w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji i ochrony IT, może być nie tyle podjęcie szeroko zakrojonych działań amerykańskich organów prawnych wobec konkretnych przedsiębiorstw i wymuszenie na nich compliance w zakresie IT, ale in abstracto spowodowanie, że zagraniczne przedsiębiorstwa eksportujące do USA zaczną z powagą wdrażać prewencyjnie programy compliance i zarządzania własnością intelektualną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Syp, korporacyjnie.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu