Emeryci Warty dla Allianza

opublikowano: 10-05-2013, 00:00

Allianz przejmie OFE Warta. To drugie przejęcie na rynku funduszy w ciągu roku. I nieostatnie.

W tym miesiącu minister pracy ma przedstawić propozycję zmian w funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Wielu ekspertów obawia się, że w poszukiwaniu pieniędzy na łatanie dziury w budżecie zdecyduje się na kolejną fazę demontażu kapitałowego systemu emerytalnego, np. przenosząc aktywa z OFE do ZUS. To będzie oznaczało zmniejszenie opłacalności prowadzenia funduszy. Ale nie wszystkich nieciekawe perspektywy zniechęcają. Allianz zdecydował się kupić od KBC OFE Warta.

— Przejmiemy fundusz emerytalny z atrakcyjną bazą klientów, co pomoże nam w umocnieniu pozycji na rynku — mówi Witold Jaworski, prezes grupy Allianz w Polsce. Dzięki przejęciu Allianz powiększy liczbę klientów o 311 tys., do 866,9 tys., dzięki czemu przesunie się z 11. na dziewiąte miejsce, z niewielką stratą do ósmej Nordei. Razem z klientami przejmie 3,6 mld zł aktywów i z 11,9 mld zł będzie na ósmym miejscu. Belgijska grupa sprzedała fundusz, gdyż wycofała się z Polski. Wcześniej sprzedała Kredyt Bank. To druga konsolidacja na rynku OFE w ostatnich miesiącach. W sierpniu PKO BP Bankowy poinformował o przejęciu OFE Polsat. W lutym dostał wszystkie wymagane pozwolenia, a trwający transfer klientów zakończy się w lipcu. I zapewne nieostatni. Na sprzedaż wystawiona jest grupa Nordea, do której należy fundusz emerytalny z 890 tys. klientów i 12,2 mld zł aktywów. Zdaniem ekspertów, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie rozwiązań uderzających w fundusze, kolejne instytucje mogą zdecydować się na wycofanie się z polskiego rynku. Po zakończeniu trwających fuzji na rynku pozostanie 12 funduszy.

19,13 proc. Taką stopę zwrotu wypracował OFE Allianz w ciągu ostatnich trzech lat, co było najlepszym wynikiem w branży. Klienci Warty zarobili w tym czasie 16,82 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane