Emerytura w Tajlandii

Tomasz Ray-Ciemięga
opublikowano: 18-12-2007, 00:00

Propozycja dla dobrze zarabiającego klienta na wysokim menedżerskim stanowisku, głowy rodziny. Obecnie ma na koncie w banku milion złotych. Na emeryturze chce przeprowadzić się z żoną do Tajlandii, choć rozważa też południowe wybrzeże Hiszpanii. Przeprowadzka jest planowana za blisko 15 lat.

Proponuję podział aktywów na część polską i część zagraniczną w proporcjach 40 proc. do 60 proc. Z uwagi na prawdopodobieństwo przystąpienia Polski do strefy euro, sugeruję wybrać fundusze dające możliwość inwestycji w tej właśnie walucie. Biorąc pod uwagę długi horyzont inwestycyjny, należałoby skonstruować dość agresywny portfel inwestycyjny z podziałem na akcje (70 proc.) oraz część dłużną (30 proc.). Część w polskiej walucie powinno się zainwestować w fundusz zrównoważony i dobrać do niego kilka funduszy akcyjnych o odpowiednim poziomie dywersyfikacji — np. zarządzany dynamicznie, sektorowy oraz typowo akcyjny. Inwestycję w euro należy potraktować podobnie jak inwestycję w złotych, z tym, że tutaj mamy lepsze możliwości dywersyfikacji. Proponowałbym fundusz zrównoważony globalny oraz dobór kilku funduszy akcyjnych. Inwestycję zagraniczną stricte akcyjną podzieliłbym na rynki wschodzące, rynki rozwinięte, rynki nieruchomości (z wyłączeniem USA) oraz rynki związane z nowymi technologiami z zachowaniem odpowiednich proporcji procentowych.

Tomasz Ray-Ciemięga

doradca finansowy firmy Xelion

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Ray-Ciemięga

Polecane