Endesa i Iberdrola uzgodniły fuzję

Kozmana Magdalena
opublikowano: 19-10-2000, 00:00

Endesa i Iberdrola uzgodniły fuzję

Hiszpańskie firmy energetyczne zapowiadają ekspansję

Endesa i Iberdrola, dwa największe koncerny energetyczne Hiszpanii, połączą się, tworząc piątą pod względem wielkości spółkę w branży na świecie. Nowy koncern przeznaczy 43,5 mld EUR (1738 mld zł) na międzynarodową ekspansję.

We wtorek wieczorem akcjonariusze Iberdroli zaakceptowali przyjazną ofertę połączenia, wystosowaną przez największy koncern energetyczny w kraju — Endesę. W zamian za 23 akcje Iberdroli udziałowcy dostaną 18 akcji Endesy i do tego 25 ESP (0,6 zł) — jest to o 6,46 proc. więcej niż wynosiła poniedziałkowa cena akcji przejmowanej spółki. Wycenia to całą transakcję na niemal 15,2 mld EUR (60,5 mld zł).

— Całkowite połączenie obu firm nastąpi w 2003 roku, kiedy też hiszpański rynek energetyczny zostanie całkowicie zliberalizowany — ocenia Rafael Miranda, dyrektor zarządzający Endesy.

Liga przeciwników

Fuzja dwóch największych firm energetycznych w Hiszpanii wywołała panikę wśród konkurencji. Koncern naftowy Repsol nie wyklucza złożenia wrogiej oferty przejęcia Iberdroli. Ofertę chce złożyć przez zależną od siebie spółkę Gas Natural. Podobno jest on gotów zaproponować 18 EUR za każdą akcję Iberdroli — o 1,14 EUR więcej, niż wynosi oferta Endesy.

Obecna fuzja zagraża planom ekspansji Repsola na rynku energetycznym.

Na drodze połączenia Endesy i Iberdroli może jeszcze stanąć hiszpański rząd. By rozwiać jego wątpliwości firmy muszą pozbyć się kilku elektrowni, zmniejszając swoje moce produkcyjne o 15 tys. megawatów — z obecnych 38,6 tys.

— Pozwoli to na wejście na hiszpański rynek trzem nowym operatorom — ocenia Martin Villa, prezes Endesy.

Nowy koncern będzie musiał także sprzedać 10 proc. udziałów w Red Electrica, jednej z hiszpańskich firm z branży. Nie jest jednak pewne, czy zadowoli to hiszpański rząd, który na początku tego roku sprzeciwił się fuzji Union Fenosa, trzeciej pod względem udziałów w rynku spółki energetycznej w kraju, z mniejszym Hidroelectrica.

Ambitne plany

Około 3 mld EUS (11,9 mld zł), jakie nowa spółka Endesa Iberdrola uzyska z wyprzedaży udziałów, zasili fundusze przeznaczone na ekspansję międzynarodową. Będzie to jednak tylko niewielka część tego, co spółka zamierza wydać na wzmocnienie pozycji za granicą. Ogółem nowy koncern wyłoży 43,5 mld EUR (173 mld zł) , z czego ponad jedna trzecia (15,3 mld EUR, czyli niemal 61 mld zł) przypadnie na zakup udziałów w spółkach europejskich i niewiele mniej na rynek północnoamerykański. Koncern zamierza także inwestować w telekomunikację, na co przewidział 9,2 mld EUR (36,6 mld zł).

— Europejski rynek energetyczny potrzebuje zmian, hiszpańskie firmy mogą odegrać kluczową rolę — ocenia Alajandro Donnay, analityk JP Morgan.

Podaje przykład firmy telekomunikacyjnej Telefonica, która po przeprowadzeniu ekspansji w Ameryce Łacińskiej uwagę swoją skierowała na Europę. Endesa, potentat na krajowym rynku, ma obecnie zaledwie około 3 proc. udziałów w europejskim rynku energii.

Fuzja hiszpańskich koncernów zapowiada przyspieszenie konsolidacji sektora energetycznego na naszym kontynencie. Od 1998 roku, gdy Unia Europejska rozpoczęła liberalizację tego rynku, spadające ceny energii zmuszają spółki z branży do szukania oszczędności. Przykład dają Niemcy, gdzie w tym roku doszło do połączenia RWE z VEW i Veba z Viag (obecnie E. ON).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Endesa i Iberdrola uzgodniły fuzję