Enea z prospektem puka do komisji

AMB
opublikowano: 04-06-2008, 00:00

Jeśli spółka dostanie zgodę rady i walnego, prospekt dziś może trafić do KNF. Tymczasem grupa planuje nowe moce i… szuka złóż węgla.

Jeśli spółka dostanie zgodę rady i walnego, prospekt dziś może trafić do KNF. Tymczasem grupa planuje nowe moce i… szuka złóż węgla.

Poznańska Enea, jedna z największych w kraju grup energetycznych, nareszcie skończyła prace nad prospektem. Czeka już tylko na zgody korporacyjne, żeby złożyć go w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Wcześniej spółka zapowiadała złożenie prospektu na piątek (30 maja) lub poniedziałek (2 czerwca), jednak do ostatniej chwili trwało nanoszenie drobnych poprawek w części finansowej.

— Jeśli rada nadzorcza i walne zgromadzenie, czyli minister skarbu, zatwierdzą dokumenty, w środę prospekt może trafić do KNF — zapowiada Paweł Oboda, rzecznik Enei.

Przygotowania trwały nieco dłużej niż początkowo przewidywał zarząd Enei, który spodziewał się ukończenia prospektu do połowy maja. Ale — jak zapewnia spółka — nie ma zagrożenia dla planowanego terminu debiutu.

— Wciąż mieścimy się w widełkach czasowych założonych w harmonogramie. Będziemy gotowi na giełdę w okolicach połowy lipca lub tuż po — mówi Paweł Oboda.

W ostatnich tygodniach wszystko w Enei koncentrowało się wokół przygotowań do debiutu. Grupa zdołała jednak w tym czasie powiększyć się o dwie nowe spółki. Poinformowała o tym w lakonicznym komunikacie kil- ka dni temu. Zapytaliśmy o szczegóły.

Pierwsza z nowych spó- łek, z Elektrownią Kozienice (należącą do grupy), nie kryje żadnej niespodzianki. To przedsięwzięcie celowe związane z planowaną przez Eneę budową bloku o mocy 1000 MW w kozienickiej elektrowni. Ciekawostką jest drugi projekt — wspólny z Kopalnią Węgla Brunatnego Konin (zasilającą PAK). Wspólnicy mają w planach poszukiwanie złóż węgla brunatnego w całkiem nowym miejscu — w okolicy Kozienic. Tamtejsza elektrownia jest opalana węglem kamiennym. Gdyby w pobliżu udało się rozpocząć eksploatację złóż węgla brunatnego (na którego obecność, według Pawła Obody, wskazują badania), Enea jest zainteresowana wybudowaniem w Kozienicach nowych mocy opartych na tym paliwie.

2,5-3 mld zł Taką ofertę planuje Enea.

25 proc. W przybliżeniu taki udział w spółce uzyskają nowi inwestorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu