Enea zgodziła się na Ostrołękę

Magda Graniszewska, PAP
opublikowano: 24-09-2018, 22:00

Warta 6 mld zł inwestycja węglowa w Ostrołęce dostała kolejną zgodę. Ekolodzy ostrzegają jednak, że projekt grozi stratami dla energetycznych spółek.

Akcjonariusze Enei, w której skarb państwa ma 51,5 proc. akcji, wyrazili w poniedziałek zgodę na to, by spółka przystąpiła do budowy nowego bloku w Ostrołęce. Inwestycja warta 6 mld zł ma być ostatnim dużym projektem węglowym w Polsce.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział, że fizyczna budowa bloku w Ostrołęce ruszy w październiku. Na 21 października zaplanowano wybory samorządowe.
Zobacz więcej

Łopata na wybory.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział, że fizyczna budowa bloku w Ostrołęce ruszy w październiku. Na 21 października zaplanowano wybory samorządowe. Fot. Marek Wiśniewski

Zgoda nie oznacza jeszcze, że inwestycja rusza. Wcześniej podobną zgodę wyrazili już akcjonariusze Energi, w której skarb też ma 64 proc. głosów, ale zrobić to jeszcze muszą wspólnicy Elektrowni Ostrołęka. Wtedy możliwe będzie wydanie NTP (notice to proceed, polecenie rozpoczęcia prac), bez którego wykonawca nie wbije łopaty.

W poniedziałek międzynarodowa organizacja ClientEarth ostrzegła Energę i Eneę, a także ich udziałowców (czyli głównie skarb państwa), że projekt budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce „szkodzi interesom akcjonariuszy i przyniesie trwałe straty”.

„Eksperci wielokrotnie podkreślali, że instalacja nie jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Grozi za to stratami dla spółek i ich akcjonariuszy, w tym polskich podatników, gdyż skarb posiada większość udziałów w obu firmach” — napisał Marcin Stoczkiewicz, szef polskiego biura ClientEarth.

ClientEarth podkreśla też, że opublikowany niedawno raport organizacji Carbon Tracker uznaje, że bez znacznego wsparcia z rynku mocy projekt Ostrołęka C będzie „trwale nierentowny”. W grudniu będzie wiadomo, czy inwestycja otrzyma wsparcie. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób wspólnicy sfinansują inwestycję. Największym zwolennikiem inwestycji w Ostrołęce jest Krzysztof Tchórzewski, minister energii. W rozmowie z PAP zapowiedział niedawno, że fizyczne rozpoczęcie budowy elektrowni przewidywane jest na październik.

Przy okazji podpisywania umowy z wykonawcą, którym jest amerykański koncern GE, minister podkreślał, że inwestycja jest ważna dla regionu i zapewni miejsca pracy. Wybory samorządowe zaplanowano na 21 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy