Energetyczne kuszenie KGHM

Agnieszka Berger
opublikowano: 21-09-2007, 00:00

KGHM potęgą energetyczną? To możliwe, jeśli skarb państwa da mu kawałek tortu w dystrybucji prądu. Dziś narada. Dziś oferta na PAK.

Giełda Kolos z Lubina może kupić PAK i z lekką pomocą skarbu państwa zostać silnym graczem na rynku energii

KGHM potęgą energetyczną? To możliwe, jeśli skarb państwa da mu kawałek tortu w dystrybucji prądu. Dziś narada. Dziś oferta na PAK.

Zarząd KGHM do dziś ma podjąć decyzję, czy i jaką ofertę złożyć Elektrimowi na prawie połowę akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Niechciany przez skarb państwa inwestor strategiczny PAK liczy na 2 mld zł. Na tyle spółka oszacowała poniesione dotychczas nakłady (wraz z udzielonymi elektrowni pożyczkami), których zwrotu zażądała kilka miesięcy temu od skarbu państwa.

KGHM, „wytypowany na ochotnika” przez kontrolujące go Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) do odkupu PAK od Elektrimu, raczej tyle nie zaoferuje. Pytanie, czy w ogóle złoży dziś ofertę.

Podwyżki nie będzie

Z dotychczasowych informacji wynika, że pierwotna wycena akcji zespołu elektrowni przygotowana na zlecenie KGHM przez firmę doradczą KPMG opiewała na 1-1,2 mld zł. Na podstawie dodatkowych dokumentów uzyskanych od PAK doradca miał przygotować nową. Z naszych informacji wynika jednak, że nie podniósł znacząco poprzedniej kalkulacji i wciąż szacuje wartość spółki na kwotę bardzo odległą od oczekiwań Elektrimu.

Czy w tej sytuacji zdecyduje się na złożenie oferty? Trudno zgadnąć. Przypomnijmy, że poprzednia propozycja KGHM tak rozsierdziła Zygmunta Solorza-Żaka, pośrednio kontrolującego Elektrim, że zażąda natychmiastowego sprzedania jej przez skarb państwa pozostałych akcji PAK, co przewiduje umowa prywatyzacyjna elektrowni.

Cenna synergia

MSP nie zamierza jednak rezygnować z możliwości odzyskania kontroli nad PAK za pośrednictwem KGHM. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w resorcie powstał pomysł, by zwiększyć atrakcyjność zespołu elektrowni, zapewniając mu synergię ze spółkami dystrybucyjnymi. Nad tą nową koncepcją ma dziś debatować ministerialne kolegium.

Dystrybucja i obrót energią, prawnie rozdzielone od 1 lipca 2007 r., pozostają pod kontrolą skonsolidowanych pionowo grup energetycznych. Do potencjalnego partnerstwa z PAK mogą pretendować dwie relatywnie najmniejsze — poznańska Enea i gdańska Energa. Pierwsza ma już w swoim portfelu wytwarzanie na dużą skalę, bo od niedawna kontroluje Elektrownię Kozienice o mocy blisko 2,9 tys. MW. Druga, poza elektrownią wodną we Włocławku, ma wśród aktywów tylko najmniejszą spośród elektrowni systemowych spółkę z Ostrołęki, co czyni ją naturalnym kandydatem do aliansu z PAK. Jednak, jak dowiedział się „Puls Biznesu”, resort skarbu nadal rozważa możliwość przyłączenia Energi do narodowego czempiona — Polskiej Grupy Energetycznej. W tej sytuacji dla KGHM pozostałaby Enea.

Jaki charakter miałby mieć alians między spółkami? Tego jeszcze nie wiadomo. Resort skarbu rozważa podobno różne możliwości. W grę może wchodzić np. sprzedaż KGHM pakietu akcji grupy lub wniesienie ich do spółki miedziowej przez skarb państwa. Teoretycznie możliwy jest również wspólny zakup udziałów w PAK przez KGHM i jedną z grup energetycznych. Kolejna realna opcja to kupno PAK przez KGHM i wniesienie akcji elektrowni do nowej spółki, do której skarb państwa wniósłby dystrybucję.

kalendarium

BÓj o zespół elektrowni Pątnów-Adamów-Konin

Styczeń 2007

Po publikacjach „PB” Zygmunt Solorz-Żak i Ministerstwo Skarbu Państwa wracają do rozmów w sprawie PAK

Luty

W MSP pojawia się koncepcja odkupienia PAK od Elektrimu przez KGHM

Marzec

KGHM potwierdza wstępne zainteresowanie PAK

Czerwiec

Elektrim żąda od skarbu państwa 2 mld zł odszkodowania za niezrealizowanie umowy prywatyzacyjnej PAK

Lipiec

KGHM składa wstępną propozycję cenową; Elektrim wzywa MSP do natychmiastowej odsprzedaży pozostałych akcji PAK

Agnieszka

Berger

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Energetyczne kuszenie KGHM