Energetyka musi kupować systemy

Karol Wieczorek
opublikowano: 06-12-1999, 00:00

Energetyka musi kupować systemy

Informatyka ułatwi prywatyzację sektora

Sektor energetyczny, czekający na pełną komercjalizację, jest jednym z najbardziej obiecujących dla dostawców rozwiązań informatycznych. Większość elektrowni i zakładów energetycznych dopiero teraz zacznie na poważnie traktować software wspomagający zarządzanie.

— Nabierające tempa przekształcenia w sektorze energetycznym związane z integracją ze strukturami europejskimi, prywatyzacją i liberalizacją rynku energii, stawiają przed przedsiębiorstwami z branży nowe wyzwania. Aby nadążyć za wymaganiami coraz bardziej konkurencyjnego rynku zarządy przedsiębiorstw sektora energetycznego staną niebawem przed koniecznością dokonania gruntownych procesów restrukturyzacyjnych — mówi Ewa Mieczkowska, odpowiedzialna za sektor energetyczny w firmie IFS Poland.

Dodaje ona, że po przeprowadzeniu restrukturyzacji elektrownie powinny pomyśleć o wdrożeniu nowoczesnych zintegrowanych systemów wspomagających zarządzanie. Część z nich zainwestowała już w podobne rozwiązania, traktując je jako istotny i wręcz niezbędny składnik w procesie prywatyzacji. Wiele podmiotów jednak ciągle się waha pomiędzy rozwijaniem dotychczas używanego softwareŐu własnej produkcji czy oprogramowania zakupionego przed kilkoma laty u polskich dostawców a wdrożeniem kompleksowego systemu wspomagającego zarządzanie. W opinii ekspertów wdrożenie zintegrowanego pakietu stanie się prędzej czy później koniecznością.

Są pieniądze

Mimo że zakup i wdrożenie oprogramowania jednego z czołowych dostawców rozwiązań wspomagających zarządzanie to inwestycja przekraczająca często 1 mln USD, elektrownie gotowe są na takie wydatki.

— Ogólna sytuacja w energetyce jest średnia. Byłaby pewnie znacznie lepsza, gdyby dynamika wzrostu cen energii była porównywalna do tempa inflacji. Kondycji elektrowni szkodzą też rosnące obciążenia fiskalne i utrzymujące się wysokie koszty paliwa. Mimo to przedsiębiorstwa sektora energetycznego w Polsce nie mogą narzekać na brak środków finansowych. Nawet jeśli nie osiągają one zysków, to mogę zapewnić, że zachowują pełną płynność finansową — mówi Sławomir Krystek, dyrektor generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

W ten sposób nasz rozmówca zapewnia kontrahentów przedsiębiorstw energetycznych o celowości współpracy z tego typu podmiotami.

Kontrola kosztów

Elektrownie, elektrociepłownie i zakłady energetyczne w Polsce coraz bardziej przypominają przedsiębiorstwa działające na zasadach rynkowych. Coraz większą wagę przywiązuje się w nich do kontroli kosztów całego procesu produkcyjnego, począwszy od budżetowania, a na realizacji remontów i inwestycji kończąc.

— Obecnie najistotniejszą potrzebą przedsiębiorstw wytwarzających energię jest zdobycie narzędzi pozwalających na efektywne zarządzanie cyklem życia majątku trwałego, co ma niebagatelny wpływ na wyniki finansowe — mówi Marcin Bąkowski z firmy IFS Poland.

Wykorzystanie rezerw tkwiących w zarządzaniu środkami trwałymi leży w interesie wszystkich przedsiębiorstw branży. Dają one temu wyraz przy okazji zawierania kontraktów z dostawcami oprogramowania. Realizacja niemalże każdego kontraktu w tym sektorze rozpoczyna się od modułów związanych z gospodarką remontową.

Jak dowodzą badania, inwestycja w nie może się dość szybko zwrócić.

Dzięki lepszemu wykorzystaniu informacji w wielu przypadkach udało się zredukować nie planowane przestoje o 25-40 proc.

Informacja przestrzenna

Nieco inne potrzeby mają zakłady zajmujące się dystrybucją energii. Dla nich bardzo istotne jest posiadanie systemów informacji geograficznej (GIS), które powinny być zintegrowane z systemem zarządzania. Problem jednak w tym, że dostawcy systemów zarządzania nie oferują jednocześnie systemów GIS. Stąd projekty informatyzacji w zakładach energetycznych polegają na integrowaniu poszczególnych rozwiązań. Wymagania klientów spowodowały, że dostawcy systemów zarządzania i GIS razem występują w przetargach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Energetyka musi kupować systemy