Energia ze Wschodu trafi na GPW

Litewska spółka z rosyjskim kapitałem poszuka pieniędzy i kontrahentów w Polsce.

Inter RAO Lietuva, firma z branży energetycznej, zarzuci sieć na polskich klientów i inwestorów. W 2013 r. jej zależna spółka IRL Polska chce rozpocząć w naszym kraju obrót energią. Jednocześnie grupa złożyła w litewskim nadzorze prospekt emisyjny. Oferta publiczna będzie przeprowadzona na Litwie i w Polsce. Do debiutu ma dojść w Warszawie.

— Zamierzamy być liderem na rynku energetycznym w regionie. Status spółki publicznej pomoże nam zdobyć nowych akcjonariuszy, zwiększyć przejrzystość oraz zapewnić najwyższe standardy ładu korporacyjnego — mówi Jonas Garbaravičius, członek rady nadzorczej Inter RAO Lietuva. Spółka nie chce ujawnić, jak dużą emisję chce przeprowadzić, na co przeznaczy pieniądze i kiedy zadebiutuje.

Większościowym akcjonariuszem grupy z 51-procentowym pakietem akcji jest obecnie RAO Nordic, fińska spółka zależna Inter RAO Ues, czyli rosyjskiego producenta energii. Resztę akcji ma Scaent Baltic, litewska firma inwestycyjna.

Inter RAO Lietuva zarabia na handlu energią elektryczną na litewskiej i estońskiej giełdzie, sprzedaży energii odbiorcom końcowym na Litwie i Łotwie oraz wytwarzaniu energii w farmie wiatrowej na Litwie (30 MW).

W pierwszej połowie 2012 r. zarobiła na czysto 37 mln zł przy przychodach 544 mln zł. Grupa chce wykorzystać możliwości, jakie daje liberalizacja rynków energii na rynkach bałtyckich, na których od przyszłego roku konsumenci będą mogli swobodnie wybierać sprzedawcę energii. Również uwolnienie rynku energii w Polsce doprowadziło do powstania firm, które jej nie wytwarzają, tylko nią handlują. Na małym parkiecie obecny jest Fiten, obracający energią w Polsce, Niemczech, Austrii i Czechach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Energia ze Wschodu trafi na GPW