Energis chce wycofać się z Europy kontynentalnej

"PAŻUR" SPÓŁKA AKCYJNA
21-02-2002, 17:14

LONDYN (Reuters) - Akcje brytyjskiej grupy telekomunikacyjnej Energis spadły w czwartek znacząco, ponieważ rynek obawia się, że spółka może mieć kłopoty ze znalezieniem kupca na swoje oddziały w Europie kontynentalnej.

Energis zapowiedział, że po przeprowadzeniu dokładnej analizy swej kondycji zamierza zwolnić 400 pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii, co pozwoli zaoszczędzić 25 milionów funtów szterlingów rocznie.

Akcje grupy spadły w czwartek o ponad 62 procent do nieco powyżej pięciu pensów. Cena obligacji spadła do mniej niż jednej trzeciej wartości nominału, ponieważ koncern zapowiedział, że może przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia.

Uczestników rynku zaniepokoił też komunikat największego akcjonariusza grupy, brytyjskiej firmy użyteczności publicznej National Grid, która zapowiedziała, że nie udzieli Energis pomocy finansowej.

Grupa poinformowała, że nie dotrzymała warunków udzielonego kredytu i zamierza omówić ich zmianę podczas czwartkowego spotkania z bankami.

Zdaniem banków powodem niedotrzymania warunków spłaty zadłużenia były głównie straty działów Energis w Europie, które zostały zakupione w ciągu ostatnich trzech lat. Zapewniają one około jednej czwartej obrotów grupy, ale działają na znacznie mniej rozwiniętych rynkach niż brytyjski.

Kapitalizacja spółki, która w okresie boomu telekomunikacyjnego wynosiła 14 miliardów funtów spadła do około 90 milionów funtów.

NA ŁASCE BANKÓW

Publikując trzecią od lipca obniżkę prognoz zysku w ubiegłym miesiącu Energis zapowiedział, że może niedotrzymać warunków kredytu na sumę 725 milionów funtów. Banki poinformowały, że zyski grupy są niższe od miniumum wyznaczonego w umowie.

Podczas trwającej cztery tygodnie analizy strategii grupy Energis miał zdecydować czy posiada wystarczające środki na prowadzenie działalności w Europie. W czwartek spółka zdecydowała, że je sprzeda.

Jednak gdy większość firm z sektora telekomunikacyjnego ugina się pod ciężarem ogromnego zadłużenia i ogranicza inwestycje, rynek wątpi, czy spółce uda się znaleźć kupca na oddziały w Niemczech, Szwajcarii i Holandii.

"Biorąc pod uwagę ograniczenia kapitałowe w sektorze nie widzimy kupca na aktywa Energis w Europie. Ich zamknięcie również nie stanowi alternatywy z powodu licznych zobowiązań kapitałowych w Niemczech" - powiedział Saeed Baradar, analityk Bear Stearns.

Wycofanie się z Europy kontynentalnej byłoby poważnym zwrotem w strategii grupy, która na inwestycje na kontynencie wydała około miliarda funtów.

W 1999 roku Energis kupił holenderskiego operatora sieci telekomunikacyjnych EnerTel, firmę Unisource Carrier Services oraz pakiet kontrolny w niemieckim dostawcy usług internetowych BusinessOnline oraz alternatywnego operatora telekomunikacyjnego carrier24.

Ekspansja brytyjskiej firmy trwała w 2000 i 2001 roku. Energis kupił wówczas 45 procent spółki telkomunikacyjnej Eurocall, 30 procent finansowej spółki e-commerce Broker-to-Broker Networks oraz niemiecką firmę zajmującą się wynajmowaniem stron internetowych ISION.

W POLSCE BEZ ZMIAN

Spółka, której działalność koncentruje się na tworzeniu rozwiązań komunikacyjnych z zakresu przesyłu danych, głosu i Internetu dla biznesu działa również w Polsce.

Od połowy listopada ubiegłego roku Energis Polska świadczy usługę połączeń międzymiastowych poprzez prefiks 1066 skierowaną głównie dla klientów biznesowych.

Firma uruchomiła również szkieletową sieć światłowodową do transmisji danych i głosu oraz Internetowe Centrum Danych.

W rozmowie z Reuterem przedstawicielka Energis Polska zapewniła, że decyzje brytyjskiej spółki nie wpłyną na plany inwestycyjne firmy w naszym kraju w ciągu najbliższych 18 miesięcy do dwóch lat.

W połowie tego miesiąca Energis podpisała z Cisco Systems umowę na budowę ogłólnopolskiej sieci szkieletowej IP, która umożliwi szybką transmisję danych, głosu i wideo w czasie rzeczywistym.

"Nie wykluczamy, że zaangażowanie finansowe Energis Plc może się zmniejszyć, ale biznes plan został tak skonstruowany, by uwzględnić taką sytuację" - powiedziała Reuterowi Marzena Rogalska, odpowiedzialna za PR w Energis Polska.

Przemawiać ma za tym struktura polskiego oddziału firmy, która jest inna niż w spółkach w Holandii czy Niemczech, gdzie Energis Plc jest udziałowcem większościowym, powiedziałą Rogalska.

W polskiej spółce głównym udziałowcem obok Energis Plc jest National Grid, a 2,5 procent mają Polskie Koleje Państwowe (PKP), które dzierżawią firmie kable światłowodowe.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "PAŻUR" SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Energis chce wycofać się z Europy kontynentalnej