Energooszczędne oświecenie

opublikowano: 24-04-2015, 00:00

250 tys. zł  - tyle zaoszczędzi Gdańsk dzięki zainstalowaniu inteligentnego systemu zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym.

Samorządowcy coraz częściej zwracają uwagę na koszty oświetlenia ulic. Sposoby na oszczędności są różne.

Już od lat przekonuje się Polaków, aby dotychczasowe żarówki zmieniali na energooszczędne. Oszczędzanie na oświetleniu to coraz częściej domena również lokalnych władz, które różnymi metodami starają się ograniczać koszty związane z eksploatacją latarń. Do niedawna samorządowcy mogli skorzystać z dofinansowania na modernizację oświetlenia ulicznego lub montaż urządzeń do inteligentnego sterowania infrastrukturą z konkursu SOWA Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej. Niestety, nie planuje on już jednak kolejnej edycji w 2015 r. Jednym z miast, które skorzystało z konkursu jest Gdańsk, który za 5,1 mln zł wymieni około 20 proc. miejskich opraw oświetleniowych. Jednak nadmorska aglomeracja już wcześniej zainwestowała w inteligentny systemu zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym.

System CPAnet dostarczyła polska firma Rabbit. Składa się z niedużych sterowników umieszczanych w szafach oświetleniowych i portalu internetowego, który umożliwia monitorowanie miejskiego oświetlenia. Komunikacja z centralnym serwerem jest możliwa dzięki modemowi GPRS wbudowanemu w sterownik CPAnet i odbywa się przez sieć komórkową. W tym zakresie miasto korzysta z usługi M2M firmy Orange. Administrator systemu może nie tylko sterować oświetleniem, ale także na bieżąco otrzymywać informacje o poborze mocy albo o ewentualnej awarii. Dzięki tej inwestycji Gdańsk oszczędza co roku około 250 tys. zł.

Przy przedsięwzięciach dotyczących oświetlenia samorządy coraz chętniej sięgają także po formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Remont i utrzymanie oświetleniaulicznego w PPP chce np. zrealizować podstołeczne miasto Ząbki. Inwestor będzie zobowiązany m.in. do wymiany nie więcej niż 2155 miejskich opraw oświetleniowych (sodowych i rtęciowych) na oświetlenie typu LED. Przez okres obowiązywania umowy będzie otrzymywał od miasta opłatę za dostępność. Wynagrodzenie inwestora będzie jednak zależało od oszczędności energii uzyskanej w wyniku inwestycji — jej gwarantowany poziom firma będzie musiała określić w ofercie. Innym krokiem podejmowanym przez samorządy, aby zmniejszyć rachunki za energię są grupowe zakupy prądy. Tą drogę wybrała Bydgoszcz, która przez cztery lata takich wspólnych negocjacji cen zaoszczędziła 10 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane