Energooszczędność staje się standardem

opublikowano: 30-05-2016, 22:00

Rozmowa z Ralfem Paskerem

ROZMOWA Z RALFEM PASKEREM, DYREKTOREM ZARZĄDZAJĄCYM EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ SYSTEMÓW ETICS (EAE)

„Puls Biznesu”: Czy mógłby pan przypomnieć, jaki podstawowy cel związany z energooszczędnością wyznaczyła państwom członkowskim UE Komisja Europejska?

Ralfem Pasker: Komisja Europejska chce do 2030 r. zredukować emisję dwutlenku węgla o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Do 2050 r., budynki mają być prawie zeroemisyjne.

Czy społeczeństwa są świadome, jak ważna jest energooszczędność?

To zależy. W państwach, które wciąż odczuwają skutki kryzysu gospodarczego, ta świadomość jest zdecydowanie mniejsza. Bardzo dużo o ekologii i recyklingu wie społeczeństwo niemieckie, choć trzeba przyznać, że wiedza o efektywności energetycznej w kontekście materiałów budowlanych jest wciąż niewystarczająca.

Uświadamianie społeczeństw w tej sprawie to jedno z zadań EAE...

Zgadza się. Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Systemów ETICS (European Association for ETICS) powstało w 2008 r. z inicjatywy m.in. polskiej organizacji branżowej — Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. Tworzy je m.in. 12 stowarzyszeń krajowych i cztery zrzeszenia głównych europejskich dostawców materiałów ociepleniowych. Naszym wspólnym celem jest wspieranie rozwoju systemów ociepleń ścian zewnętrznych — External Thermal Insulation Composite Systems (ETICS). To technologia powszechnie stosowana w starych i nowych budynkach.

Czym charakteryzują się te rozwiązania?

Systemy ociepleń to kompletne zestawy elementów konstrukcyjnych instalowanych w odpowiednim układzie bezpośrednio na elewacji. Ocieplenie budynku tą metodą znacznie zmniejsza ilość ciepła wydostającego się przez ściany zewnętrzne, co pomaga zredukować koszty ogrzewania i chłodzenia o 50, a nawet więcej procent. Rozwiązania te poprawiają też komfort życia zarówno w ciepłym, jak i zimnym klimacie, pomagają też chronić klimat i środowisko. Ponieważ w wielu krajach zmniejsza się liczba nowych budynków, systemy ETICS coraz częściej wykorzystywane są przy renowacji ocieplenia.

Ale czy modernizując historyczny budynek, można mieć pewność, że nie utraci on wyjątkowego charakteru?

Producenci systemów ETICS oferują wiele różnorodnych produktów, dzięki czemu można zrealizować niemal każdą architektoniczną fantazję. Stwarzają przy tym możliwość zachowania architektury w dawnym kształcie, a mniej atrakcyjnym budynkom dają szansę wizualnej odnowy i lepszego wpisania się w obecny styl i krajobraz. Oczywiście koszt przedsięwzięcia jest uzależniony od liczby detali, jednak jest to inwestycja, która się zwraca z nawiązką.© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane