Enterprise Investors kupiła 13 proc. CCS

Mariusz Zielke
opublikowano: 24-02-2000, 00:00

Enterprise Investors kupiła 13 proc. CCS

POBUDKA: Zygmunt Grajkowski, odpowiedzialny za inwestycje Enterprise Investors w branżę IT, zapowiada w 2000 r. większe zaangażowanie zarządzanych przez EI funduszy w sektor informatyczny. fot. M. Pstrągowska

Wrocławska spółka Computer Communication Systems pozyskała drugiego — obok MCI — inwestora. Chodzi o Polski Fundusz Przedsiębiorczości zarządzany przez firmę Enterprise Investors.

W ubiegłym tygodniu napisaliśmy, że zarządzany przez Enterprise Investors Polski Fundusz Przedsiębiorczości przejął pakiet akcji wrocławskiej spółki informatycznej Computer Communication Systems. Nie była to jednak typowa inwestycja EI, bo fundusz nie ma zwyczaju angażować się w projekty o wartości poniżej 3 mln dolarów. Tym razem jednak nabył 13 proc. akcji za 1 mln USD (około 4,2 mln zł). Sprzedającym był wrocławski fundusz venture capital MCI.

Wejście EI do CCS nie oznacza więc dla firmy zastrzyku świeżego kapitału.

— Ważniejsza jest dla nas sprawa prestiżu, jaki wiąże się z pozyskaniem takiego partnera jak EI. Ponadto w portfelu Enterprise Investors jest już kilka spółek informatycznych, oferujących komplementarne do naszych usługi, co umożliwi wspólną realizację niektórych kontraktów i wejście na rynek ogólnopolski — uważa Adam Grzech, prezes CCS.

MCI zachował pakiet kontrolny (52 proc. akcji) CCS.

Przy okazji Tomasz Czechowicz, szef MCI, zapowiedział, że CCS specjalizujący się w integracji sieci komputerowych wejdzie na giełdę w 2002 r.

Nie podał jednak żadnych szczegółów tego przedsięwzięcia.

Do tego czasu CCS ma ambicje dołączyć do pierwszej piątki polskich firm integratorskich.

W 1999 r. firma uzyskała 65 mln zł przychodów i wypracowała 3,2 mln zł zysku (wzrost w stosunku do 1998 r. odpowiednio 186 i 640 proc.).

Natomiast firma Enterprise Investors jeszcze w tym tygodniu sfinalizuje umowę o inwestycji w następną spółkę z branży informatycznej, prawdopodobnie związaną z Internetem. Do końca roku ma przejąć udziały 3-4 firm. Fundusze EI chcą przeznaczyć na akwizycję spółek IT około 10 mln USD (42 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Enterprise Investors kupiła 13 proc. CCS