Enterprise Investors rozmnoży centra radioterapii

Fundusz zainwestuje w sieć ośrodków onkologicznych. Każdy to koszt 50-100 mln zł.

Centra onkologii coraz częściej stoją puste z powodu chimerycznej polityki kontraktowej NFZ, o czym niedawno pisał „PB”. Nie zraża to Enterprise Investors (EI). Fundusz, który wspólnie z giełdową siecią diagnostyczną Voxel rozwija Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej, planuje zainwestować 60 mln zł w centrum radioterapii w Katowicach. Chce je otworzyć jeszcze w tym roku. To dopiero początek intensywnej ekspansji.

— Rozmawiamy o kilku kolejnych lokalizacjach. Koszt każdej z nich to 50-100 mln zł — mówi Michał Kędzia.

Spółka koncentruje się na onkologii nieinwazyjnej, chce instalować w centrach urządzenia do radioterapii (akceleratory).

— W onkologii wciąż widać spore braki w wyposażeniu w specjalistyczny sprzęt. Na rynku jest miejsce na kilkadziesiąt akceleratorów — mówi Michał Kędzia. W Polsce jest 113 takich urządzeń, a EI szacuje potrzeby na 150-180.

Inwestycję w Centrum Radioterapii EI rozpoczyna od zera, czyli od kupna.

— Nie jest to bynajmniej regułą w Enterprise Investors. Jednak w tym przypadku inwestycja od zera zapewnia wyższą jakość, a co za tym idzie, także opłacalności inwestycji — mówi Piotr Kędzia.

Takie podejście wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Zdaniem Barbary Werchowieckiej-Rusinek,prezes Radiology Therapeutic Center Poland, tego typu inwestycje mają mniejszą szansę na pozyskanie kontraktu. Przykład to ostatni projekt holenderskiego Euromedika. Zakład radioterapii w Otwocku, który Holendrzy zbudowali za 90 mln zł, stoi pusty z powodu braku kontraktu.

— Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest budowa ośrodków na terenie już działających szpitali. Z jednej strony — ma się dostęp do pacjentów, z drugiej — większą na szansę na pozyskanie kontraktu. Łatwiej szpitalowi zwiększyć wartość dotychczasowego, niż nowej placówce zdobyć nowy — uważa Barbara Werchowiecka-Rusinek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska, współpraca Alina Treptow

Polecane