Czytasz dzięki

Epidemia mocno obniżyła cenę praw do emisji

opublikowano: 24-03-2020, 08:41

Największy na świecie rynek praw do emisji CO2 jest jednym z tych, na który najmocniej wpłynęła epidemia koronawirusa.

Cena praw do emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej spadła jak dotąd w tym roku o 40 proc. W ubiegłym tygodniu dwukrotnie zdarzyło się, że taniały o ponad 10 proc. Skutkiem jest zniknięcie dwóch lat wzrostu rynku, którego wartość przekraczała 200 mld EUR w ubiegłym roku, kiedy cenę podbiło ogłoszenie ambitnych celów Unii Europejskiej dotyczących redukcji zanieczyszczeń, a także reforma redukująca liczbę oferowanych praw do emisji. Tylko w marcu ich cena spadła o ok. 35 proc. i w poniedziałek wynosiła 14,30 EUR za tonę. Jeszcze niedawno niektórzy unijni politycy mówili o potrzebie zwiększenia ceny praw do emisji do 50 EUR za tonę, a lobby obrońców środowiska wzywało polityków, aby spowodowali jej wzrost do 100 EUR za tonę.

- To, że cena praw do emisja spada kiedy gospodarka hamuje, jest logiczne, a nawet pożądane, ponieważ w trudnych czasach firmy stają w obliczu innych wyzwań - powiedział Peter Vis, doradca w Rud Pedersen Public Affairs w Brukseli, który wcześniej, pracując dla Komisji Europejskiej, pomagał tworzyć system handlu prawami do emisji. – Do 2030 roku emisje, które będą miały pokrycie w systemie praw, zostaną zredukowane do 43 proc. w porównaniu z 2005 rokiem. Spadająca cena praw nie zmieni tego – dodał.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane