Epidemia obnaża słabość wspólnoty

opublikowano: 25-02-2021, 20:00

Cokwartalny stacjonarny szczyt Rady Europejskiej, owocujący pisemnymi konkluzjami, odbędzie się planowo 25-26 marca. Obecne wirtualne spotkanie prezydentów/premierów, rozłożone na sesję czwartkową i piątkową, służy głównie koordynacji sposobów przeciwdziałania inwazji COVID-19.

Przewodniczący Charles Michel przed wirtualną debatą całej Rady Europejskiej konferował z grupami prezydentów/premierów. Fot. Consilium

Wobec transgraniczności koronawirusa Unia Europejska obnaża swoją ustrojową słabość. Nie jesteśmy przecież Stanami Zjednoczonymi Europy, z rządem federalnym o silnych uprawnieniach zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa, lecz wspólnotą 27 odrębnych podmiotów prawa międzynarodowego. Dlatego o przemyślanej, jednolitej strategii walki UE z podstępną bronią biologiczną – która świat zaatakowała z Chin – z definicji nie ma mowy. Na szczeblu taktycznym zaś poszczególne rządy wydają rozkazy zupełnie nieskoordynowane. Ile państw, tyle szkół lockdownu. Strefa Schengen natomiast, która w normalnych okolicznościach jest epokowym osiągnięciem cywilizacyjnym, wobec zagrożenia nie może dopracować się jednakowych zasad przekraczania granic.

Unijne państwa są zgodne w jednej kwestii – ocenie, że moce przerobowe koncernów farmaceutycznych okazały się za słabe. Komisja Europejska, na podstawie pozytywnej rekomendacji EMA (European Medicines Agency), dopuściła do obrotu na razie szczepionki trzech firm: Pfizer/BioNTech i Moderna (obie typu mRNA) oraz AstraZeneca (wektorową). Tempo dostaw jest zdecydowanie słabsze, niż rządzący naobiecywali obywatelom w sylwestrowych orędziach. Dlatego pojawiają się zgłaszane nerwowo przez klasę polityczną najróżniejsze pomysły, nie tylko kupienia od światowych koncernów patentów na zwyczajnych zasadach komercyjnych i uruchomienia masowej produkcji szczepionek na obszarze unijnym, lecz wręcz… przymuszenia producentów do przekazania owych patentów. Niestety, w obecnej formule ustrojowej (bardziej spójna jest niemożliwa) UE jako wspólnota może jedynie postulować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane