Era i TVN24 testują transmisję wideo

Karol Wieczorek
opublikowano: 05-12-2001, 00:00

Operator sieci Era, wspólnie z TVN24 i firmą Compaq, uruchomił pierwszy rynkowy test transmisji wideo w sieci komórkowej. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, operatorowi udało się zapewnić dobrą jakość transmisji, dającą przedsmak możliwości telefonii trzeciej generacji. Nie wiadomo jednak kiedy usługa dostępna będzie komercyjnie.

Pierwszy rynkowy test usługi o nazwie Transmisja Video z sieci Era, który jest efektem partnerskiej współpracy Polskiej Telefonii Cyfrowej, TVN24 i firmy Compaq, ma służyć wypróbowaniu możliwości technologicznych oraz stopnia przygotowania użytkowników do odbioru informacji wizualnej przy pomocy telefonii komórkowej. Jak informują przedstawiciele operatora usługę Transmisji Video w sieci Era testuje obecnie blisko 50 osób. Termin rozpoczęcia komercyjnego świadczenia tej usługi nie jest jeszcze znany.

Aby skorzystać z nowej usługi, niezbędny jest zestaw składający się z urządzenia typu Pocket PC, Compaq iPAQ oraz telefonu komórkowego z funkcją pakietowej transmisji danych GPRS. Ze względu na to, że urządzenia komunikują się ze sobą bezprzewodowo, za pomocą technologii Bluetooth, do testów wykorzystano terminal Ericsson R520m — jedyny wyposażony w funkcję szybkiej łączności bezprzewodowej. Dzięki tej technologii urządzenia mogą się ze sobą komunikować, przynajmniej teoretycznie, na odległość do 10 m, co ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania.

Sygnał stacji TVN24, który trafia drogą satelitarną do operatora sieci Era, jest na bieżąco przetwarzany z wykorzystaniem platformy video streaming do postaci przystosowanej do transmisji pakietowej GPRS. Cały proces, czyli kompresja, kodowanie i transmisja danych, powodują, że użytkownik oglądający kanał TVN24 na żywo odbiera przekaz z opóźnieniem nie przekraczającym 8 sekund. Jeżeli w miejscu odbioru Transmisji Video terminal GPRS ma pełny zakres sieci, a ta nie jest zbyt obciążona, jakość przekazu może zadowolić nawet największych malkontentów. Jeżeli jednak sieć operatora nie spełnia w danym miejscu i czasie wszystkich parametrów, pojawiają się uciążliwe zakłócenia obrazu i fonii.

Jeżeli nawet Era zaoferuje Transmisję Video jako usługę komercyjną, można się spodziewać, że liczba jej wiernych użytkowników będzie niewielka z powodu dość wysokich kosztów. Pomijając cenę urządzenia Compaq iPAQ, którego wersja wykorzystywana w testach kosztuje około 3 tys. zł (bez stacji dokującej i karty Bluetooth), oraz terminalu GPRS (podobny wydatek), nie małe są koszty transmisji danych. Średnio minuta Transmisji Video kosztuje nieco ponad 1,2 zł netto. Łatwo więc policzyć, że obejrzenie jednego serwisu informacyjnego, trwającego około 15 min, może kosztować nawet 20 zł.

Zestaw dostarczony do testów Transmisji Video sprawdza się natomiast znakomicie w roli mobilnej przeglądarki internetowej. Dzięki możliwości pakietowej transmisji danych w sieci Era z szybkością około 50 kb/s, na dużym, kolorowym wyświetlaczu iPAQ można bez większych problemów przeglądać dowolne strony www. Funkcjonalność tandemu iPAQ — terminal GPRS przyćmiewa możliwości cenionego przez wielu użytkowników urządzenia Nokia Communicator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu