Erasmus pomoże poznać rynkowe realia

opublikowano: 11-06-2015, 00:00

Jedni przedsiębiorcy zyskują dzięki programowi doświadczenie. Inni nawiązują współpracę z osobami pełnymi pomysłów.

Jesteś początkującym przedsiębiorcą lub dopiero planujesz założenie działalności gospodarczej? Możesz wyjechać na wymianę i zobaczyć, jak wygląda prowadzenie firmy z sektora MSP za granicą. Taką możliwość daje udział w transgranicznym programie Komisji Europejskiej „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”.

Polega on na organizacji wymiany początkujących przedsiębiorców, którzy przyjeżdżają na pobyt do doświadczonych biznesmenów — a ci pomagają w zdobywaniu umiejętności niezbędnych do prowadzenia małej firmy. Program niesie korzyści dla obu stron. Młode osoby rozpoczynające przygodę z biznesem zdobywają doświadczenie, kontakty handlowe i poznają zagraniczne rynki.

Natomiast przedsiębiorca przyjmujący otrzymuje możliwość pracy ze zmotywowanymi młodymi ludźmi, którzy mają świeże podejście i mogą wnieść do firmy nową wiedzę i wiele innowacyjnych pomysłów. Taka wymiana może trwać od miesiąca do pół roku — z możliwością dzielenia pobytu na minimum jednotygodniowe wizyty (pod warunkiem że wszystkie odbędą się w ciągu 12 miesięcy). Kandydat do wyjazdu musi mieszkać w Polsce i nie może prowadzić działalności dłużej niż trzy lata. Powinien mieć też przygotowany projekt lub pomysł na firmę odzwierciedlony w planie przedsięwzięcia.

Co ważne, może dostać dofinansowanie części kosztów związanych z wyjazdem (chodzi o wydatki na podróż i utrzymanie, w tym zakwaterowanie). Jeśli chodzi o przedsiębiorców przyjmujących, niezbędne jest kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Nie ma żadnych preferencji co do sektorów — do programu może zgłosić się przedstawiciel każdej branży.

Nabór odbywa się w trybie ciągłym. Początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w programie powinni złożyć wniosek przy użyciu narzędzia do rejestracji na podanej niżej stronie. Trzeba też wskazać preferowany lokalny punkt kontaktowy na terenie państwa zamieszkania zgłaszającej się osoby. Ten punkt będzie odpowiedzialny za udzielanie wszelkich informacji związanych z programem. Po przyjęciu do Erasmusa przedsiębiorca dostanie dostęp do katalogu internetowego, z którego będzie mógł wybrać partnera do współpracy. © Ⓟ

Kto może wziąć udział?

Początkujący przedsiębiorcy, którzy założyli działalność w ciągu ostatnich trzech lat Osoby, które mają w planach założenie biznesu Doświadczeni przedsiębiorcy prowadzący małe lub średnie przedsiębiorstwa na terenie UE

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.erasmus-entrepreneurs. eu/index.php

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu