Czytasz dzięki

ERIF promuje dobre wieści

opublikowano: 08-11-2012, 00:00

Informacje o terminowych spłatach też pomagają przedsiębiorcom — przekonuje Rejestr Dłużników ERIF.

Rejestr Dłużników ERIF, powołując do życia nowy serwis InfoPozytywni.pl, postanowił uświadomić przedsiębiorcom, że do rejestru można wpisywać nie tylko informacje o długach, ale także o terminowo regulowanych należnościach. Te drugie też mają znaczenie. Faktury i rachunki zapłacone na czas budują pozytywną historię płatniczą i wiarygodność firmy. A ta może jej pomóc choćby w uzyskaniu lepszych warunków współpracy z bankami czy innymi usługodawcami.

— Klienci, którzy nie mają zadłużenia, mogą dzięki temu potwierdzić swoją wiarygodność płatniczą, natomiast podmioty, które z różnych przyczyn znalazły się na liście dłużników, odbudować swój wizerunek dobrego płatnika. Dla firm to także sposób na docenienie sumiennego kontrahenta — tłumaczy Edyta Szymczak, prezes Rejestru Dłużników ERIF.

Pozytywne wpisy do rejestru mogą dodawać osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Ale akcja InfoPozytywni.pl nie jest skierowana wyłącznie do firm i instytucji. Wpisu dokonuje się, jeśli od chwili ostatecznego spełnienia zobowiązania upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy, a należność została uregulowana w terminie lub z opóźnieniem mniejszym niż 60 dni. Zobowiązania ratalne mogą zostać zgłoszone, jeśli wszystkie dotychczas wymagalne raty zostały spłacone w całości.

Wpisy o uregulowanych należnościach stanowią niewielką część baz biur informacji gospodarczej, ale ich znaczenie rośnie. Po trzecim kwartale 2012 r. w bazie Rejestru Dłużników ERIF znajdowało się ponad 1,3 mln rekordów, z czego 10 tys. to wpisy pozytywne. W ciągu ostatniego kwartału łączna liczba wpisów w bazie Rejestru Dłużników ERIF wzrosła o 9 proc., ale sama liczba rekordów pozytywnych zwiększyła się o ponad 90 proc.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane