Erkado Radom dostanie grant

opublikowano: 27-12-2020, 20:00

Producent drzwi otrzyma 2,1 mln zł rządowego wsparcia na budowę fabryki w Radomiu.

Z grantów programu wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki, który funkcjonuje od 2004 r., korzystały głównie zagraniczne firmy. Tylko w latach 2012-20 niemal 100 spółek dostało od polskiego rządu ponad 1,2 mld zł wsparcia. Wśród nich było tylko kilka polskich: Mlekpol, Mlekovita czy Forte. W ostatnich dniach umowę na wsparcie inwestycji podpisała kolejna polska firma: Erkado Radom, jeden z największych producentów stolarki drzwiowej. Już dwa lata temu otrzymała decyzję o wsparciu inwestycji w ramach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co gwarantuje zwolnienia z CIT. Dodatkowo dostanie w 2022 r. 2,1 mln zł państwowego wsparcia. Do końca marca 2022 r. zbuduje zakład stolarki drzwiowej w Radomiu. Zainwestuje co najmniej 34 mln zł i stworzy 30 miejsc pracy, w tym 12 dla osób z wykształceniem inżynieryjnym. Przyjmie też do pracy 18 absolwentów szkół branżowych i techników. Spółka obiecuje w umowie współpracę z jednostkami szkolnictwa wyższego: zlecanie wykonania badań naukowych czy udział w procesie kształcenia. Na te projekty wyda 320 tys. zł. Zadeklarowała też, że wynagrodzenie pracowników sięgnie co najmniej 120 proc. średniej w powiecie. 50 proc. komponentów i usług do wytworzenia każdego produktu kupi w firmach działających w Polsce. W ciągu pięciu lat przewidywane wpływy do budżetu sięgną 3 mln zł.

Erkado Radom ma siedzibę w Gościeradowie położonym między Sandomierzem a Kraśnikiem. Rodzinna spółka powstała w 1976 r., gdy otworzyła w Chwałowicach zakład wyrobów drewnianych. Zaczęła produkować drzwi w 1995 r. Dziesięć lat później otworzyła fabrykę w Gościeradowie.

Choć dziś Erkado Radom będzie rodzynkiem na liście firm, które otrzymały rządowe granty na inwestycje, ale wkrótce to się zmieni. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje nowelizację programu wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Wymogi dotyczące wysokości nakładów i liczby miejsc pracy zostaną obniżone nawet o 90 proc. W listopadzie projekt był publicznie konsultowany, jest opracowywany w ministerstwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane