ERP - wersja 2010, czyli sprawniej i wydajniej

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 13-01-2010, 00:00

W 2010 r. ma się szybko rozwijać oprogramowanie typu ERP. Producenci wracają do projektów, które odłożyli z powodu kryzysu.

Producenci mają plany wprowadzenia w 2010 r. nowego oprogramowania do zarządzania firmami

W 2010 r. ma się szybko rozwijać oprogramowanie typu ERP. Producenci wracają do projektów, które odłożyli z powodu kryzysu.

— W 2010 roku spodziewam się większej liczby ulepszeń, nowych modułów i funkcjonalności, konsolidacji rynku. Producenci będą próbowali dotrzeć do zaniedbanych na skutek kryzysu sektorów rynku — uważa Marcin Sokołowski z Epicor Software.

Czego konkretnie można się spodziewać?

— Większego nacisku na wiele usług: hosting, outsourcing procesów biznesowych, platforma na życzenie, Business Intelligence czy zarządzanie cyklem życia aplikacji, ale też będą chcieli, by dawały bardziej stabilne dochody — tłumaczy Sokołowski.

Epicore Software ma zaktualizować swój sztandarowy produkt: Epicor 9, który będzie przeznaczony dla polskich użytkowników.

— Chcemy też ulepszyć moduły zarządzania finansami, projektami, łańcuchem dostaw i moduł CRM — mówi Marcin Sokołowski.

SaaS się podoba

Kryzys nauczył przedsiębiorców liczenia się z kosztami. A nie jest tajemnicą, że wdrożenie systemu informatycznego to droga i pracochłonna inwestycja. Producenci coraz częściej oferują systemy w modelu SaaS (Software as a Service — program jako usługa), czyli takim, w którym nie kupuje się programu czy licencji na jego używanie, lecz usługę, którą ten program świadczy.

— Jest coraz większe zainteresowanie modelem usługi, w którym zamiast kosztownych i ryzykownych dużych inwestycji klient wynajmuje system ERP w ramach opłat miesięcznych. Czyli zamiast kupować własną infrastrukturę informatyczną za kilkaset tysięcy złotych płaci kilka tysięcy miesięcznie, otrzymując de facto tę samą funkcjonalność — wyjaśnia Ryszard Stawarz, dyrektor konsultingu ERP w Comarchu.

Program i bazy danych są na serwerach producenta lub firmy, od której się go wynajmuje. Skraca to czas wdrożenia. Comarch oferuje tak system ERP — Comarch CDN e-X, platformę ERP — Comarch e-Altum i oprogramowanie uzupełniające, np. system lojalnościowy dla klientów i aplikację do automatycznego archiwizowania danych iBard24.

Więcej wiedzy

Dostawcy zapowiadają też rozbudowę systemów ERP o moduły analityczne.

— Systemy ERP mają coraz częściej wbudowane narzędzia do samodzielnej konfiguracji zestawień lub dodatkowe coraz szersze, zestandaryzowane pakiety raportów. Często można je kupić jako osobne zestawy, przygotowane dla konkretnych działów firmy, np. analizy zarządcze, sprzedażowe czy finansowe — informuje Paweł Giziński, dyrektor sprzedaży produktów globalnych w Sage.

Coraz powszechniejsze będą też rozwiązania klasy Business Intelligence (BI) zintegrowane z ERP i dostarczane razem z tym systemem. Sage ma m.in. wprowadzić na polski rynek duży system ERP Sage ERP X3.

— W Polsce ten produkt będzie przeznaczony dla wyższego segmentu średnich firm i dla dużych przedsiębiorstw. Wzbogaci więc naszą ofertę, dotąd w naszym kraju przeznaczoną dla małych i średnich firm — mówi Paweł Giziński.

Branżowość i mobilność

Kolejna tendencja, którą będzie można obserwować w roku 2010, to jeszcze więcej systemów ERP dla konkretnych branż i ich mobilność. Dostawcy oprogramowania biorą sobie do serca hasło "praca to czynność, a nie miejsce". Kto jeszcze nie proponuje modułów, które umożliwią korzystanie z ERP za pomocą telefonów komórkowych czy zdalnych terminali, ten je wprowadzi do sprzedaży.

Budowanie systemów dla konkretnych branż wymaga stworzenia programów elastycznych, łatwych do modyfikacji i rozbudowania. Kolejnych dwanaście miesięcy pokaże, czy dostawcy oprogramowania sobie z wszystkimi wyzwaniami poradzą. Intencje w każdym razie mają dobre.

Wojciech Chmielarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane