Czytasz dzięki

Estimo stawia na ręczną robotę

Karolina Zawadka
opublikowano: 16-06-2016, 22:00

Rodzinna firma wytwarza ekskluzywne opakowania dla wyrobów luksusowych i dzieł sztuki.

Wydawać by się mogło, że rzemiosło lata świetności ma już dawno za sobą. Jednak Tomasz Fularski, pomysłodawca Estimo, udowadnia, że to nieprawda. Przepracował 20 lat w korporacji wydawniczej. Po odejściu z pracy skończył studia artystyczne, gdzie wraz z żoną poznał wielu artystów i kolekcjonerówsztuki. Wtedy pojawił się pomysł otworzenia własnego biznesu.

Początkowo działalność Estimo skierowana była do twórców, np. fotografów. Z czasem zaczęli przychodzić artyści — rzemieślnicy, np. jubilerzy czy twórcy pracujący w szkle. Opakowania Estimo wykorzystywano do unikatowych wyrobów rzemiosła artystycznego. — Inną grupą naszych klientów są osoby i firmy poszukujące wyjątkowej oprawy do zazwyczaj bardzo wartościowych prezentów, np. wręczanychważnym partnerom biznesowym lub gościom. Wykonywaliśmy m.in. mahoniowe opakowania na biżuterię z krzemienia pasiastego, przygotowaną przez Cezarego Łutowicza, dla królowej Belgii — Matyldy — mówi Aleksandra Fularska, współwłaścicielka Estimo. Firma wykonuje kilkanaście prac w miesiącu, ponieważ każde opakowanie jest robione na indywidualne zamówienie. Czasem tworzone są serie od kilku do kilkudziesięciu wyrobów na specjalne zamówienia.

Praca nad jednym opakowaniem może trwać nawet kilka miesięcy, ponieważ większość elementów wykonywanych jest ręcznie. Założyciele Estimo są w stanie odtworzyć elementy sprzed setek lat. Jednak w swojej pracy nie boją się używać nowych technologii, które wspomagają i przyśpieszają pracę. — Oczywiście nie chodzi o to, by nowoczesną technologią zabić rzemiosło, ale by wykorzystać nowoczesne technologie we współczesnym rzemiośle — mówi założycielka Aleksandra Fularska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane