Estonia prześwietli geny obywateli

opublikowano: 12-04-2018, 22:00

W Estonii ruszył nowy ogólnokrajowy program zdrowotny — informuje Associated Press.

W Estonii ruszył nowy ogólnokrajowy program zdrowotny — informuje Associated Press. Obywatele tego kraju mogą za darmo wykonać badania genetyczne. To część eksperymentu, który ma na celu znalezienie sposobów ograniczenia ryzyka występowania popularnych chorób cywilizacyjnych i promocję zdrowego stylu życia. Każdy, kto skorzysta z takiej możliwości, otrzyma spersonalizowany raport o swoim zdrowiu. Udział w eksperymencie ma wziąć około 100 tys. osób (Estonia ma 1,3 mln mieszkańców). Chętni oddadzą próbki swojego DNA, pobrane z krwi, i zgodzą się na przetwarzanie danych osobowych przez Biobank Estonii, instytucję, która gromadzi dane na temat zdrowia pacjentów od 2000 r.

— W Estonii zabójcą numer jeden są choroby układu krwionośnego — mówi Lili Milani z Uniwersytetu Tartu.

Ma nadzieję, że władzom kraju i naukowcom uda się odkryć, jakie nawyki i jaka dieta mogą wpłynąć na ograniczenie ich występowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Estonia prześwietli geny obywateli