ETPC: Rosja ma zapłacić odszkodowania akcjonariuszom Jukosu

PAP
opublikowano: 16-12-2014, 16:34

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu nie znalazł podstaw do rewizji wydanego w lipcu orzeczenia w sprawie zapłacenia byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos odszkodowań w wysokości ok. 1,9 mld dolarów. O rewizję zabiegały władze Rosji.

W lipcu ETPC nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu odszkodowań za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację.

Władze Rosji w październiku skierowały wniosek o zrewidowanie orzeczenia przez wyższą instancję ETPC - Wielką Izbę Trybunału - lecz w poniedziałek kolegium złożone z pięciu sędziów odrzuciło ten wniosek.

Tym samym, jak oznajmiła we wtorek służba prasowa strasburskiego trybunału, orzeczenie z lipca tego roku nabrało mocy prawnej.

Obecnie, jak pisze dziennik "Kommiersant", Rosja będzie musiała wspólnie z Komitetem Ministrów Rady Europy, który kontroluje realizację orzeczeń ETPC, w ciągu pół roku wypracować konkretne propozycje dotyczące procedury i terminu wypłat. W celu uproszczenia zadania strasburski sąd powołał się na rejestr akcjonariuszy Jukosu aktualny w chwili likwidacji koncernu. Dziennik podkreśla, że w tym czasie Michaił Chodorkowski nie był już akcjonariuszem.

Jeśli, jak pisze dziennik, nie dojdzie do ustaleń w sprawie wypłat, sprawa znów wróci do ETPC.

W sierpniu 2006 roku Sąd Arbitrażowy w Moskwie ogłosił upadłość Jukosu, niegdyś jednego z największych koncernów naftowych w Rosji. Wcześniej najcenniejsze aktywa Jukosu przejął państwowy Rosnieft. W roku 2003 do więzienia trafił szef Jukosu Michaił Chodorkowski, oskarżony o malwersacje finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ETPC: Rosja ma zapłacić odszkodowania akcjonariuszom Jukosu