Czytasz dzięki

Euler Hermes: Chiny wychodzą na prostą

opublikowano: 11-03-2020, 16:10

Analitycy niemieckiej firmy ubezpieczeniowej uważają, że Państwo Środka jest już na drodze do odbudowy po epidemii koronawirusa

Podczas gdy Europa, Bliski Wschód i Stany Zjednoczone zmagają się z szerzącą się epidemią koronawirusa COVID-19, informacje z Chin sugerują, że w Państwie Środka liczba nowych zarażeń wyraźnie wyhamowuje, co ma swoje odzwierciedlenie także w sytuacji gospodarczej. Według najnowszej analizy ekonomistów firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes, druga największa gospodarka świata odzyskała już 75 proc. swojego potencjału. 

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Francoise Huang, Starszy Ekonomista Działu Badań Ekonomicznych Euler Hermes zauważa, że spadek handlu międzynarodowego z uwagi na epidemię koronawirusa był wyraźnie słabszy niż ten, który wystąpił po kryzysie w 2009 roku: "Tempo wzrostu chińskiego handlu w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. było najniższe od 2016 r. Spadek ten jest mimo wszystko niewielki w porównaniu z 2009 r., kiedy to eksport i import obniżyły się odpowiednio do -26.5 proc. i -43.1 proc. r/r w ciągu jednego miesiąca. W styczniu i lutym 2020 r. eksport i import spadły odpowiednio o -17.2 proc. i -4.0 proc. r/r. W najbliższych miesiącach może dojść do dalszego pogorszenia sytuacji w handlu, gdyż środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii na świecie działają jako główna bariera handlowa.".

Jak podkreśla Huang, środki przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wirusa przedsięwzięte przez chiński rząd, mogły mieć wysoką cenę, a odbudowanie ich skutków może zająć więcej czasu:  "W Euler Hermes szacujemy, że środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii w Chinach prawdopodobnie będą kosztować -3 p.p. wzrostu PKB Chin w I kw. r./r., w tym -1,8 p.p. ze względu na niższą konsumpcję prywatną. Drastyczne środki wciąż stosowane w prowincji Hubei (która odpowiada około 4,5 proc. PKB Chin) wraz z ogólną ostrożnością i ograniczeniem kontaktów między ludźmi w pozostałej części Chin wpływają na konsumpcję gospodarstw domowych, zwłaszcza na wydatki nieobowiązkowe, o charakterze uznaniowym. Odbudowa ufności konsumenckiej i powrót ich wydatków do normalnego poziomu może zająć więcej czasu niż przywrócenie produkcji. Wciąż wolumen transakcji na rynku nieruchomości pozostaje około 70 proc. poniżej zwykłego poziomu, jaki notowano o tej porze roku", zauważa francuski ekonomista. 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy