EUR/PLN utrzyma podwyższony poziom

  • PAP
opublikowano: 27-09-2022, 17:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ze względu na ryzyko eskalacji przez Rosję konfliktu na Ukrainie kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się na podwyższonym poziomie - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. Na krajowym rynku długu w najbliższych dniach kluczowe będzie zachowanie rynków bazowych. Istnieje ryzyko osłabienia 10-letnich obligacji.

"Nad rynkiem walutowym wciąż wiszą ryzyka globalne, a konkretnie obawy o to czy będzie dalsza eskalacja konfliktu ze strony Rosji. Pojawiło się trochę komentarzy, że ryzyko użycia broni atomowej jest spore, zobaczymy jak to się rozwinie, ale to jest taki naturalny czynnik, który wspiera dolara i raczej utrzyma EUR/PLN na podwyższonym poziomie. Być może zobaczymy podejście powyżej 4,80 - na razie tego jeszcze nie widać, ale generalnie EUR/PLN pozostanie na podwyższonym poziomie przez ryzyko eskalacji konfliktu" - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

"Dane, które pojawią się w tym tygodniu raczej nie będą miały aż tak wielkiego wpływu na rynek walutowy. Najważniejsze w tym tygodniu będą piątkowe dane o inflacji ze strefy euro - spodziewamy się, że będą one zbliżone do oczekiwań" - dodał.

Ok. godz. 16.00 kurs EUR/PLN rośnie o 0,06 proc. do 4,7599, a USD/PLN idzie w dół o 0,11 proc. do 4,9451. Para EUR/USD zwyżkuje z kolei o 0,04 proc. do 0,9613.

RYNEK DŁUGU

"Na rynku długu kluczowe będzie zachowanie rynków bazowych. To było widać już wczoraj, gdy ewidentnie duże fundusze zagraniczne brały stop lossy na rynku długu i my też 'obrywamy' rykoszetem. Jeżeli będziemy mieli dalsze stop lossy i dalsze wzrosty rentowności np. Bunda, to będziemy mieli stromienie krajowej krzywej, bo te instrumenty zawsze się dobrze korelują z naszą 10-latką. Krótki koniec krzywej natomiast powinien być dużo bardziej stabilny, bo wszyscy wierzą w bardzo bliski koniec cyklu podwyżek stóp przez NBP" - powiedział Piotr Popławski.

"Podsumowując, krótkoterminowo obstawiałbym stabilizację na naszym rynku, bo te stop lossy zainicjowane przez Wielką Brytanię nie mogą być realizowane non stop. Natomiast ryzyko osłabienia dłuższych papierów w Polsce cały czas jest w mocy, bo Fed i EBC będą jeszcze podnosić stopy, a to ciągnie długi koniec w górę. Krótki koniec wycenia już zakończenie cyklu podwyżek stóp przez NBP" - dodał.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rosną o 3,4 pb. do 3,915 proc., a niemieckich idą w górę o 7,7 pb. do 2,168 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane