Czytasz dzięki

EUR/USD pogłębia spadki

  • Marek Rogalski
opublikowano: 30-07-2015, 17:16

Dane z USA były niezłe. Wprawdzie PKB w II kwartale wyniósł wg. pierwszych szacunków 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (oczekiwano 2,6-2,7 proc.), to dane za I kwartał zostały podniesione z -0,2 proc. do +0,6 proc.

Dodatkowo nieźle wyglądały pozostałe składowe – uwagę zwraca przede wszystkim wzrost wydatkowego PCE Coree o 1,8 proc. k/k wobec szacowanych 1,6 proc. k/k. Efektem tej publikacji jest, zatem dalsze umocnienie się dolara, który już zyskał po publikacji wczorajszego komunikatu FED (przypomnijmy, że znalazła się w nim lepsza opinia nt. rynku pracy). Teoretycznie dzisiejsze dane nie przybliżają nas do wrześniowego terminu podwyżki stóp (cały czas realny wydaje się być grudzień), ale tak jak pisaliśmy rano – każde nieco lepsze informacje, będą rozgrywane na korzyść amerykańskiej waluty.

Z kolei na wspólnej walucie zaczyna ciążyć wątek grecki. Wczoraj pisaliśmy o tym, że Tsipras nie wykluczył wcześniejszych wyborów na jesieni, jeżeli rozłam w Syrizie będzie się utrzymywał. Dzisiaj premier zapowiedział zwołanie nadzwyczajnego kongresu tego ugrupowania we wrześniu. Naszym zdaniem może on tylko potwierdzić potencjalny rozłam. A nowe wybory znacząco nie zmienią obecnego układu sił w parlamencie, może on się tylko bardziej zradykalizować i konieczne okaże się tzw. porozumienie ponad podziałami, co już pośrednio się realizuje (reformy są przepychane przy wsparciu opozycyjnej Nowej Demokracji). Tylko, czy byłoby ono trwałe?

Jednak według dzisiejszych doniesień Financial Times problem może być większy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który już poczuł co to znaczy bunt dłużnika, zaczyna poważnie rozważać wycofanie się ze wsparcia trzeciego programu pomocowego. Urzędnicy tej instytucji nie wierzą w powodzenie reform (i chyba słusznie przy takiej scenie politycznej) i zwracają uwagę na nadmierne zadłużenie. Te, co podkreśla MFW od dłuższego czasu powinno być zredukowane, na co nie chciał zgodzić się Berlin. Enigmatycznie uzgodniono, że taka dyskusja mogłaby zostać podjęta (ale bez określenia żadnych celów) dopiero po pierwszej, pozytywnej ocenie wdrożonych działań, czyli po listopadzie b.r. Ewentualne wycofanie się MFW z partycypacji w bailoucie komplikuje jednak kwestię realizacji całego projektu, który miał być dopracowany do połowy sierpnia. Jeżeli Europa ma sama udźwignąć jego ciężar, to tym samym większe będzie obciążenie dla Niemiec. Angela Merkel będzie miała trudny orzech do zgryzienia, gdyż każde z rozwiązań na jakie się zdecyduje, przysporzy jej tylko problemów na własnym podwórku.

Na wykresie EUR/USD widać, że naruszyliśmy zakładane rano okolice 1,0920. Trend spadkowy jest wyraźny, a dyskusja wokół szczegółów greckiego bailoutu tylko bardziej zniechęca do euro. Dodatkowo okazało się, że lipcowa inflacja HICP dla Niemiec była zgodna z oczekiwanymi 0,3 proc. m/m i 0,1 proc. r/r, chociaż pierwsze doniesienia z poszczególnych landów dawały szanse na lepszy odczyt. To w połączeniu z gorszymi danymi z Hiszpanii rodzi ryzyko, że jutrzejszy odczyt dla całej strefy euro może (choć nie musi) być niższy od 0,2 proc. r/r.

Układ techniczny na EUR/USD pokazuje, że rośnie ryzyko testowania okolic 1,0820-60 już jutro. Opór to okolice 1,0920-30, które naruszyliśmy w ostatnich godzinach.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane