Eureko chce pozostać inwestorem w PZU

opublikowano: 16-10-2003, 15:31

ISB: Eureko chce pozostać w Polsce jako inwestor w PZU, powiedziała Lorrie Morgan, rzecznik Eureko po spotkaniu inwestora w polskim ministerstwie skarbu.

„Jedyną rzeczą, której nie chcielibyśmy zrobić to wyjście z Polski” – dodała Morgan.

Rzeczniczka nie chciała komentować szczegółów, ale na pytanie o ewentualnie zbliżenie do kompromisu powiedziała ISB:

„Kompromis zależy od tego co mamy do powiedzenia, aby mieć konstruktywną dyskusję. Staraliśmy się uczynić jasnym, że Eureko nie jest zainteresowane wyjściem z Polski”.

„Spotkanie przedstawicieli ministerstwa skarbu z przedstawicielami Eureko było merytoryczne i przebiegło w dobrej atmosferze” – powiedziała agencji ISB w czwartek Barbara Misterska-Dragan - wiceminister skarbu, nie chcąc komentować szczegółów.

Obie strony zgodziły się, że nie ma terminu kolejnego spotkania.

Lorrie Morgan na pytanie, czy Eureko dopuszcza ewentualnie, aby MSP zachowało prawo blokowania strategicznych decyzji w spółce w zamian za zgodę na objęcie pakietu większościowego w ubezpieczycielu, powiedziała, że „kwestie te są bardziej przedmiotem spekulacji prasy niż konkretów”.

Rzeczniczka przypomniała, że arbitraż międzynarodowy dotyczy zarzutów strony holenderskiej o łamanie dwustronnej umowy między rządem Polski i Holandii o ochronie praw inwestorów. Sprawa debiutu publicznego PZU jest rzeczą odrębną, choć niewątpliwie istnieją między obiema zagadnieniami związki.

Jednak spodziewany na sierpień przyszłego roku werdykt sądu w Sztokholmie, będzie dotyczył tego, czy Polska chroni, czy też nie prawa inwestorów.

Rzeczniczka Eureko uniknęła odpowiedzi, czy ewentualne rozwiązanie konfliktu wokół PZU możliwe jest przed wydaniem werdyktu. Stanowczo zaprzeczyło, że Eureko jest zainteresowane oczekiwaniem na werdykt Sądu Arbitrażowego.

„Byłoby dobrze, gdybyśmy osiągnęli kompromis przed werdyktem. Zawsze mamy nadzieję” – dodała rzecznik.

Poprzedni rząd, po sprzedaży 30% PZU konsorcjum Eureko i Banku Millennium, zgodził się sprzedać kolejne 21% akcji spółki w transakcji bezpośredniej. Nowy rząd wycofał się z tej umowy. Wtedy zaczęła obowiązywać pierwotna umowa prywatyzcyjna, zakładająca dokupienie przez inwestora kolejnych 21% akcji PZU w ofercie publicznej.

Oferta publiczna PZU jest opóźniana. Obecnie mówi się o 2005 roku. Zgodnie z rządowym programem, modyfikowanym przez obecny rząd w kwietniu 2002 roku, kontrola nad PZU ma pozostać w rękach państwa.

Większość, bo 56% akcji PZU pozostaje w rękach MSP, kolejnych 20% akcji należy do Eureko Bank Millennium (dawniej BIG BG) ma 10% akcji PZU, a 14% to akcje pracownicze. (ISB)

mk/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eureko chce pozostać inwestorem w PZU