Eureko i PZU walczą z Allianzem

Magda Kozmana
opublikowano: 26-07-2001, 00:00

Eureko i PZU walczą z Allianzem

Eureko z PZU zetrze się z niemieckim Allianzem o właścicielski pakiet Slovenska Poistovna, największego słowackiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Szanse są wyrównane.

W poniedziałek upłynął termin składania wstępnych ofert na zakup większościowego pakietu w Slovenska Poistovna — grupie ubezpieczeniowej, która ma 48-proc. udział w słowackim rynku. Ostateczne oferty rząd tego kraju chce poznać 3 września, a trzy dni później wyłonić krótką listę inwestorów.

Dotychczas swoje zainteresowanie firmą potwierdzili niemiecki Allianz oraz portugalska grupa Eureko występująca w konsorcjum z PZU — podała agencja Reuters.

Nic dziwnego. Eureko, czternasty pod względem przypisanej składki ubezpieczyciel w Europie, przyjął strategię umacniania swej pozycji poprzez zakup udziałów w spółkach ubezpieczeniowych w Europie Południowej i Wschodniej (ostatnio w Grecji i Niemczech).

— Slovenska Poistovna bardzo pasuje do naszych planów — mówił w maju w wywiadzie dla „PB” Zygmunt Kostkiewicz, prezes PZU.

Główny akcjonariusz SP — słowacki rząd — nie chciał ujawnić na ile wycenia spółkę. Rząd, który ma 78 proc. akcji towarzystwa, doszedł do porozumienia z częścią drobnych inwestorów, w których rękach znajduje się reszta walorów ubezpieczyciela. W ten sposób liczy na wywalczenie lepszej ceny.

Dane za pierwszy kwartał tego roku wskazują, że SP miał 7,2 mld koron (617,8 mln zł) przypisu składki. W całym ubiegłym roku wpływy grupy z tego tytułu wyniosły 13,2 mld koron (1,13 mld zł) — o 5,5 proc. lepiej niż w 1999 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eureko i PZU walczą z Allianzem