Eureko ma cofnąć pozew

GN
opublikowano: 14-02-2007, 00:00

MSP żąda wycofania pozwu przeciw Polsce, bo arbitraż łamie umowę prywatyzacyjną. Jeśli osiągniemy kompromis — odpowiada Eureko.

MSP żąda wycofania pozwu przeciw Polsce, bo arbitraż łamie umowę prywatyzacyjną. Jeśli osiągniemy kompromis — odpowiada Eureko.

12 lutego minister skarbu skierował do Eureko pismo, w którym twierdzi, że postępowanie arbitrażowe jest naruszeniem umowy prywatyzacyjnej PZU i daje Eureko 30 dni na wycofanie pozwu. Powołuje się na art. 11 par. 3 umowy, który stwierdza, że spory między stronami rozstrzyga polski sąd powszechny.

„Jeżeli Eureko jest przekonane, że nie doszło do wypełnienia umowy przez MSP, powinno dochodzić swoich roszczeń przed sądem w Warszawie. Wytaczając powództwo arbitrażowe za granicą, Eureko łamie umowę i demonstruje brak szacunku wobec kraju, w którym prowadzi działalność i czerpie z niej pożytki” — czytamy w komunikacie.

MSP twierdzi, że istnieją poważne argumenty przemawiające za nieważnością umowy prywatyzacyjnej, a także że Eureko wielokrotnie ją łamało.

Apel nie znalazł zrozumienia w Eureko.

— Eureko nie widzi podstaw do wycofania sprawy z postępowania arbitrażowego. Jedyną okolicznością, która mogłaby przerwać arbitraż, jest wypracowanie kompromisowego rozwiązania w drodze negocjacji, o które Eureko od dawna bezskutecznie zabiega — odpowiada Michał Nastula, prezes Eureko Polska.

Twierdzi, że Eureko złożyło pozew do trybunału, bo uznało, że jego inwestycja w Polsce nie jest chroniona w sposób należyty. Powołuje się przy tym na umowę o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji między Polską a Holandią, która umożliwia dochodzenia praw przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym. I dowodzi, że prawidłowość postępowania potwierdził trybunał arbitrażowy i sąd belgijski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane