Eureko odpowiada na żądanie MSP

opublikowano: 12-01-2007, 16:10

W związku z dzisiejszym komunikatem Skarbu Państwa, w którym Ministerstwo domaga się dymisji Ernsta Jansena z Rady Nadzorczej PZU S.A., Eureko informuje:

W związku z dzisiejszym komunikatem Skarbu Państwa, w którym Ministerstwo domaga się dymisji Ernsta Jansena z Rady Nadzorczej PZU S.A., Eureko informuje:

Eureko wybrało holenderski oddział PriceWaterhouseCoopers jako niezależnego eksperta finansowego w ramach procesu arbitrażowego toczącego się pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Eureko BV. Od ponad roku Ministerstwo Skarbu Państwa ma tego pełną świadomość.

Prawie dwa lata temu, Eureko zażądało od holenderskiego oddziału PWC potwierdzenia, iż firma ta posiada odpowiednie procedury “chińskich murów” pomiędzy jej holenderskim i polskim oddziałem. Takie potwierdzenie zostało przedłożone przez PWC. W związku z tym, zdaniem Eureko świadczenie przez PriceWaterhouseCoopers usług audytorskich na rzecz Grupy PZU, nie rodzi konfliktu interesów, zwłaszcza, że w przesłanym dwa dni temu do PZU piśmie, PWC zapewnił o swojej niezależności. Jednakże, jeżeli Zarząd PZU S.A. lub inny z głównych akcjonariuszy PZU uważa tę sytuację za nieodpowiednią, Eureko nie będzie się sprzeciwiać wyborowi innej, równie poważanej firmy do roli audytora Grupy PZU.

Eureko jest zdziwione stwierdzeniem, iż Ministerstwo będzie domagać się odwołania Pana Ernsta Jansena z Rady Nadzorczej PZU SA. Wiceprezes Eureko – Pan Jansen – został powołany do Rady Nadzorczej PZU SA w 1999 roku wspólnie przez Ministerstwo Skarbu Państwa i Eureko BV, na podstawie zapisów umowy prywatyzacyjnej PZU.

Ponadto, zanim komunikat Ministerstwa został opublikowany, Eureko otrzymało pismo od Ministra Skarbu Państwa z żądaniem odwołania Pana Ernsta Jansena z Rady Nadzorczej PZU. Pismo to, załączone do niniejszego komunikatu, nie odnosi się do żadnych kwestii związanych z wyborem audytora dla Grupy PZU.

Fakty powyżej zaprezentowane, treści komunikatu Ministerstwa oraz pisma Ministra dowodzą, iż zamiast poszukiwać możliwości polubownych rozwiązań sporu, Minister jest gotów wykorzystać każdy pretekst, aby konflikt z Eureko zaostrzać. Eureko wolałoby znaleźć rozwiązanie w dwustronnych negocjacjach i z tego powodu żałuje, iż doszło do takiej sytuacji.

Oczywiście Eureko nie odwoła Pana Ernsta Jansena, który cieszy się jego pełnym zaufaniem, z Rady Nadzorczej PZU S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane