Eureko planuje wejść na giełdy europejskie

Kozmana Magdalena
opublikowano: 04-07-2000, 00:00

Eureko planuje wejść na giełdy europejskie

CZAS NA ZMIANY: Planowane przemiany całkowicie odmienią oblicze spółki — zapowiada Joao Talone, prezes Eureko. fot. ARC

Eureko, alians ośmiu europejskich instytucji finansowych, zamierza w 2001 roku zadebiutować na giełdach w Londynie i Amsterdamie. Ten krok ma pomóc spółce w zdobyciu pozycji lidera europejskiego rynku ubezpieczeniowego.

Eureko, paneuropejskie konsorcjum finansowe, zamierza w ciągu 18 miesięcy przeprowadzić publiczną emisję akcji. Jej wartość jest oceniana na 10 mld EUR (42 mld zł). W ten sposób piąta pod względem wielkości grupa ubezpieczeniowa w Europie uporządkuje strukturę wewnętrzną i zdobędzie fundusze na przeprowadzenie ekspansji.

Wzajemne powiązania

Eureko jest holdingiem, w którym udziały posiada osiem instytucji finansowych. Partnerzy powiązani są wzajemnymi udziałami. Firmy wnoszą do holdingu swoje akcje z zagranicznych spółek i w ten sposób zostają udziałowcem Eureko. Holding ma także własne, całkowicie podległe mu firmy, np. irlandzki Friends First.

Do tej pory grupie udawało się rozwijać poprzez akwizycje innych firm. Ostatnim sukcesem był zakup 20 proc. akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Eureko nie udało się jednak dokupić kolejnego 25-proc. pakietu akcji polskiej firmy. Nie jest to jedyna porażka holdingu. Wcześniej — w 1998 roku — nie udało się jej kupić francuskiego ubezpieczyciela GAN, a w 1999 roku brytyjskiego GRE.

Upragniony debiut

Spółka zadebiutuje na giełdzie prawdopodobnie po wejściu na nią brytyjskiego Friends Provident, który posiada obecnie 17 proc. akcji Eureko.

— Liczba partnerów-założycieli z pewnością się zmniejszy. Niezwykle trudno jest zarządzać wielką strukturą — powiedział przedstawiciel Eureko dla „Financial Times”.

Eureko powstał w 1992 roku. W jego skład wchodzą obecnie: holenderski Achmea Holding, brytyjski Friends Provident, duński Topdanmark, szwedzki LF Group, portugalski Banco Commercial Portugues, niemiecki Parion Finanz Holding, szwajcarski Swiss Mobiliar oraz francuski potentat rynku ubezpieczeń samochodowych MAAF Assurances.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eureko planuje wejść na giełdy europejskie