Euro nadal rośnie wobec dolara

opublikowano: 13-08-2001, 10:54

LONDYN (Reuters) - W poniedziałkowe przedpołudnie kurs dolara przekroczył najniższy od trzech miesięcy poziom wobec euro. Powodem spadków są obawy o perspektywy rozwoju największej gospodarki świata.

Dolar zaczął również tracić do jena. Wcześniej amerykańska waluta wzrosła, ponieważ indeks Nikkei spadł do najniższego poziomu od 16 lat.

Dodatkowo w czerwcu nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w Japonii spadła o 40,5 procent wobec analogicznego okresu roku ubiegłego. Spadek przychodów z eksportu o 8,9 procent umocnił inwestorów w przekonaniu, że rząd Japonii nie chce dalszego umocnienia waluty.

Jednak zdaniem dealerów jen może zacząć się ponownie umacniać się, ponieważ japońskie instytucje będą transferować zyski z zagranicy, aby pokryć straty poniesione ostatnio na inwestycjach giełdowych.

"Dolar nie przestaje tracić do euro, a ryzyko związane z transferem zysków wpływa na osłabienie kursu amerykańskiej waluty wobec jena" - powiedziała Francesca Fornasari z Lehman Brothers.

Do godziny 10.44 czasu warszawskiego kurs euro przekroczył poziom 89,6 centa i wyceniano go na 89,66 centa.

W ubiegłym tygodniu waluta USA zaczęła poważnie tracić. Katalizatorem okazał się raport Fed, w którym bank centralny stwierdził, że największa gospodarka świata nie zdradza oznak odrodzenia, a spowolnienie obserwowane w branży wytwórczej zaczyna dotykać innych gałęzi gospodarki.

Zdaniem dealerów walutowych obawy te mogą jeszcze wzrosnąć po publikacji kolejnych danych makroekonomicznych z USA w tym tygodniu. W ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa zapewne ponownie spadły, a inflacja jest nadal pod kontrolą.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro nadal rośnie wobec dolara