Euro najtańsze od marca

PAP
30-07-2012, 16:49

W poniedziałek kurs złotego był silny i stabilny wobec głównych walut. Po godz. 16 euro kosztowało 4,11 zł, dolar - 3,35 zł, a frank - 3,42 zł. Kurs złotego względem euro znajduje się na poziomach z marca br.

W piątek wieczorem za wspólną walutę płacono 4,12 zł, za dolara 3,35 zł, a za szwajcarskiego franka 3,43 zł.

Banknoty euro (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Banknoty euro (fot. Bloomberg)

Główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski zwrócił uwagę, że kurs złotego względem euro znajduje się na poziomach z marca br. "We wtorek lub środę możliwe jest zejście do 4,10 zł za euro lub trochę niżej. Potem znów nastąpi odbicie" - stwierdził.

Według analityk rynków finansowych Raiffeisen Banku Doroty Strauch kurs złotego powinien zostać na obecnym poziomie do czwartkowego posiedzenia EBC. "Raczej dużego ruchu nie zobaczymy do posiedzenia EBC " - powiedziała PAP Strauch.

W opinii analityka DM BOŚ najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, na które zdecydować się może EBC, to zapowiedź odmrożenia programu SMP (skupu obligacji przez bank centralny eurostrefy) i być może cięcie stóp procentowych o 25 pkt bazowych, do 0,50 proc. "Minus tych działań jest taki, że w ramach SMP kwoty są niewielkie, a zmiana stóp nie rozwiązuje problemu nadmiernych premii za ryzyko, których domagają się inwestorzy za hiszpańskie i włoskie papiery. Tym samym należy liczyć się z potencjalnym rozczarowaniem, które może wpłynąć na rynki" - ocenił.

Pod koniec minionego tygodnia nastroje inwestorów się poprawiły, w efekcie umocnił się złoty. Powodem lepszych nastrojów były wypowiedzi prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który powiedział, że bank centralny strefy euro zrobi wszystko, co w jego mocy i co jest konieczne do przetrwania wspólnej waluty. Dodał także, że rozwiązanie problemu wysokich rentowności obligacji rządowych mieści się w mandacie EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Euro najtańsze od marca