Euro osłabiło się do dolara

XTB DM
opublikowano: 02-02-2009, 07:44

W czasie godzin azjatyckich kurs EUR/USD powoli osuwał się, spadając do 1,2711 dolara z 1,2810 w piątek pod koniec dnia. Powodów tego spadku można wymienić przynajmniej kilka. Przede wszystkim jest to  wpływ utrzymującej się na rynku awersji do ryzyka. Na to nakłada się m.in. niekorzystna sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD oraz obawy, że jutrzejsze dane o inflacji PPI w Strefie Euro, będą znacznie niższe od prognoz, tym samym tworząc przestrzeń do przyszłych, większych niż się zakłada, obniżek stóp procentowych przez Europejskich Bank Centralny.

Sytuacja techniczna na wykresach EUR/USD i USD/CHF, sugeruje spadek tej pierwszej pary do dołków z października i listopada (1,2452 na wykresie dziennym) oraz wzrost drugiej w kierunku szczytów z listopada i grudnia 2008 roku (1,2201-1,2234).
Podobny kierunek zmian w najbliższych dniach wskazują, wciąż nienajlepsze nastroje na rynkach finansowych, co od kilku miesięcy stanowi czynnik preferujący dolara. I szybko ten stan rzeczy nie musi ulec zmianie. Gdyby było inaczej, to takim katalizatorem poprawy klimatu inwestycyjnego stałby się częściowo zatwierdzony plan Obamy lub opublikowane w ostatni piątek, lepsze od oczekiwań, dane nt. amerykańskiego PKB w IV kwartale 2008 roku.

W najbliższych dniach wciąż istotny wpływ na sytuację na rynku walutowym będą miały wyniki kwartalne międzynarodowych koncernów. Inwestorzy z uwagą powinni również przyglądać się dzisiejszym danym o wydatkach i przychodach Amerykanów, czwartkowym decyzjom ECB i BoE ws. stóp procentowych oraz piątkowej publikacji raportu z rynku pracy w USA.

O godzinie 7:23 kurs EUR/USD testował poziom 1,2723, a USD/CHF 1,1629.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Polecane