Euro przekracza bariery

Mariusz Potaczała
18-10-1999, 00:00

Euro przekracza bariery

Zgodnie z oczekiwaniami, ostatni tydzień na międzynarodowym rynku walutowym przyniósł znaczny wzrost kursu waluty europejskiej w stosunku do dolara amerykańskiego. W poniedziałek kurs EUR/USD oscylował w okolicach 1,0600/20, aby w ostatni dzień tygodnia osiągnąć poziom 1,0870 USD/EUR. Pozytywny wpływ na ewolucję euro miały przede wszystkim udostępnione dane dotyczące inflacji w Eurolandzie i wiążce się z tym „nadzieje” na podwyższenie stóp procentowych w Europie. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na spadek dolara jest także możliwość podniesienia oprocentowania w USA. Krążą pogłoski, że w najbliższych tygodniach amerykańska giełda straci jeszcze 15 proc. Będzie to miało oczywiście pozytywny wpływ na dalsze notowania kursu EUR/USD w najbliższym tygodniu. Naszym zdaniem, kurs EUR/USD do końca października przekroczy 1,1000, a Wall Street straci jeszcze co najmniej 5 proc.

W NADCHODZĄCYM tygodniu nie będzie publikacji danych mogących mieć duży wpływ na ewolucję podstawowych kursów walut, dlatego też spodziewamy się krótkiej konsolidacji EUR/USD w pierwszych dniach tygodnia, a następnie wzrostu do co najmniej 1,0950. Jak zwykle, dużym zainteresowaniem inwestorów będą się cieszyły cotygodniowe dane na temat bezrobocia i płac w USA, które — jak sądzimy — nadal wskazywać będą niepokojącą dla wszystkich tendencję zmierzającą do konkluzji, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest po prostu przegrzana.

W CZWARTEK, podczas spotkania przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, po raz kolejny istotnym punktem będzie przyszłość podstawowych stóp procentowych w tak zwanej Eurozonie, które w obliczu rosnącej podaży pieniądza mogą zostać podniesione. Jeśli to nastąpi, nasze oczekiwania co do wzrostu wartości wspólnej waluty staną się faktem szybciej, niż wynikałoby to ze zmieniających się dysproporcji pomiędzy USA a Europą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro przekracza bariery