NOWY JORK (Reuters) - Kurs euro do dolara spadł we wtorek po południu, po tym jak prezes europejskiego Banku Światowego (ECB) Wim Duisenberg powiedział, że bank nie zamierza obniżyć w najbliższym czasie stóp procentowych.
ECB nie zamierza obniżać stóp procentowych, mimo że najnowsze dane makroekonomiczne ze strefy euro sugerują, że nastroje wśród inwestorów w tym regionie pogarszają się.
Zdaniem Dusienberga, ECB nie otrzymał żadnych informacji, które mogłyby nakłonić go do obniżenia stóp procentowych.
Wypowiedź Duisenberga nie wywołała entuzjazmu wśród inwestorów.
"Inwestorzy wyciągają ręce wołając: Hej, popatrzcie na gospodarkę jak makroekonomiści. Oprócz stabilnych cen, są też jeszcze inne ważne wskaźniki" - powiedział Michael Donahue, wiceprezes FIMAT USA w Nowym Jorku.
Stracił też jen. Kurs tej waluty spadł, kiedy we wtorek premier Japonii Junichiro Koizumi powiedział, że nie będzie dążył do jego osłabienia.
O godzinie 17.15 czasu warszawskiego euro wyceniano na 84,74 centa i 105,47 jena.
Za dolara płacono 124,48 jena.
((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))