Euro spada coraz szybciej

Piotr Burza
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

Euro spada coraz szybciej

Deficyt budżetowy został utrzymany poniżej 90 proc. planowanej na ten rok kwoty. Leszek Balcerowicz, minister finansów, dodał, że trend spadkowy zostanie odwrócony, a PKB osiągnie prawdopodobnie 5,2 proc. w drugiej połowie roku. Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uznał, że rada utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie, a nawet w związku z niebezpieczeństwem zbytniego wzrostu inflacji, mogą one zostać podniesione. Spowodowało to umocnienie złotego. Na otwarciu odchylenie od parytetu zwiększyło się do 5,34/5,26 proc. powyżej parytetu. Za dolara płacono 3,9190/20 zł, a za euro 3,9975/15 zł.

Złoty na otwarciu osiągnął najwyższy poziom w relacji do euro w historii notowań tej waluty. Cena nowej waluty europejskiej spadła po raz pierwszy poniżej 4 zł. Wynika to również z osłabiania się euro na rynkach światowych. Przy neutralnej polityce Europejskiego Banku Centralnego, analitycy prognozują, że cena euro może wkrótce zrównać się z dolarem.

W CZASIE trwania porannej sesji euro odbiło się nieznacznie. Odchylenie od parytetu zmniejszyło się do 5,25/5,22 proc. Dolar kosztował 3,9190/00 zł, a euro 4,0028/38 zł. Eksperci przewidują w najbliższych dniach, że nasza waluta będzie umacniać się nadal. Według ich prognoz, wpływ na to będzie miał dalszy napływ dewiz w związku z prywatyzacją Banku Zachodniego. Analitycy oczekują, że złoty w najbliższym czasie osiągnie poziom 6 proc. odchylenia od parytetu, a cena euro zanurkuje poniżej 4 złotych.

NA RYNKU walutowym w Tokio euro gwałtownie straciło na wartości. Cena nowej waluty europejskiej osiągnęła 1,0184 USD i 124,25 jenów. Na rynkach europejskich euro osiągnęło ponownie cenę 1,02 USD. Jednak spekulacje na temat możliwości zwiększenia limitu deficytu budżetowego Eurolandu, a także stały wzrost gospodarki amerykańskiej, wskazują na możliwość dalszych spadków euro. Eksperci prognozują, że po przebiciu technicznego oporu 1,01 USD za euro, wartość obu walut zrówna się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro spada coraz szybciej