Euro umacnia się po „jastrzębim” sygnale EBC

opublikowano: 11-01-2018, 18:57
aktualizacja: 11-01-2018, 18:58

Wartość euro wobec dolara rośnie wyrażnie po tym jak z „minutes” Europejskiego Banku Centralnego rynek odczytał sygnał zbliżającego się rozpoczęcia wychodzenia z programu stymulacji monetarnej w tym roku, informuje Reuters.

- Oczekiwanie, że EBC ruszył w kierunku wycofania stymulacji pomaga podwyższyć rentowności. To było oczekiwane od dawna, ale w „minutes” było więcej formalności jeśli chodzi o to jak bank będzie zarządzał procesem wyprzedzających wskazówek w miarę wychodzenia z niekonwencjonalnej polityki  - skomentował Karl Schamotta z Cambridge Global Payments w Toronto.

Notowania EUR/USD w czwartek
Zobacz więcej

Notowania EUR/USD w czwartek

Euro umacnia się obecnie o 0,7 proc. i trzeba za nie zapłacić 1,2034 USD.

Rentowność obligacji Niemiec wzrosła najwyżej od września po sygnale z EBC. W przypadku „dziesięciolatek” poszła w górę o 5 pkt. bazowych do 0,532 proc.

- Wydaje się, że w minutes jest zgoda co do tego, że EBC musi przygotować rynki przed wrześniem do zmiany stanowiska w sprawie swojej polityki – skomentował Martin van Vliet, strateg ING. - To oczywiście pojawia się trochę wcześniej niż oczekiwały rynki – dodał. 

Analitycy uważają, że mocniejszy wzrost gospodarczy i wyższe ceny ropy, które przełożą się na wyższą inflację, oznaczają „niedźwiedzią” perspektywę dla obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu