Euro uparcie czeka na wzrost

Mariusz Potaczała
opublikowano: 14-06-1999, 00:00

Od poniedziałku zmieniły się zasady przeprowadzania przez NBP fixingu, który od tego momentu przestał być dla banków okazją do zamknięcia pozycji walutowych powstałych w ciągu dnia. Polska waluta kontynuowała rozpoczęty na początku czerwca trend wzrostowy. Korzystne dla Polski okazały się dobre wskaźniki makroekonomiczne w Niemczech. Dodatkowym wsparciem dla złotego były sygnały mówiące o sprzedaży na rynku dolarów pochodzących z prywatyzacji polskich firm oraz propozycja, która wyszła z NBP, by rząd rozważył możliwość uwolnienia polskiej waluty.

W PRZYSZŁYM tygodniu złoty będzie się nadal umacniał, a jego kwotowanie może być zbliżone do poziomu 4 proc. powyżej parytetu. Możliwe są krótkotrwałe spadki wartości złotego, które należy wykorzystać do sprzedaży dolarów. Cena dolara już w najbliższym czasie może spaść poniżej 3,9000.

W PONIEDZIAŁEK rano euro zakończyło spadek na poziomie 1,0260 USD/EUR i przez resztę tygodnia trwało jego umocnienie. Powodem tego było opóźnienie rozwiązania konfliktu w Jugosławii. We wtorek nastąpiły interwencje werbalne ze strony szefa Bundesbanku Welteke, według którego kurs euro na początku powinien był być ustawiony na poziomie 1,08 w stosunku do dolara. W efekcie, w czwartek kurs EUR/USD znajdował się powyżej poziomu 1,0500. W piątek, w wyniku spekulacji przed opublikowaniem wskaźnika inflacyjnego PPI w USA, euro osłabiło się do 1,0470. Inflacja okazała się zgodna z oczekiwaniami i rynek powrócił do poprzednich poziomów.

DOLAR osłabił się też na skutek poprawy japońskiej gospodarki. Kurs Jena umocnił się z 121,50 JPY/USD do 118,00 JPY/USD.

W BIEŻĄCYM tygodniu możemy oczekiwać dalszej aprecjacji waluty europejskiej do poziomu 1,0620 USD/EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro uparcie czeka na wzrost