Euro zbyt tanie, by mogło dalej tracić

Inwestorzy grający pod dalszą przecenę euro nie uwzględniają faktu, jak tania jest wspólna waluta, ocenia Fritz Louw z japońskiej grupy finansowej MUFG.

W poniedziałek kurs euro odbija się o 0,2 proc., do 1,132 USD, oddalając się od zanotowanego w listopadzie kilkunastomiesięcznego minimum.  Na zachowaniu wspólnej waluty ciążą wejście Włoch w recesję, słabość gospodarki Niemiec, gołębi wydźwięk wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego oraz utrzymujące się ryzyko przedłużenia się wojny handlowej. Jednak zdaniem Fritza Louwa, analityka Mitsubishi UFJ Financial Group, sprzedający euro nie uwzględniają tego, jak bardzo niedowartościowana jest wspólna waluta. Euro jest najmocniej niedowartościowaną wobec dolara spośród 10 najważniejszych walut, wynika z obliczanego przez OECD wskaźnika siły nabywczej.

„Przy obecnych notowaniach euro jest relatywnie niedowartościowane wobec dolara. Uważamy tak ze względu na możliwość, że przyczyny trwającego w strefie euro spowolnienia są przejściowe, oraz na zmianę zapowiedzi Fedu co do polityki pieniężnej z ostatnich tygodni” – zaznacza w nocie Fritz Louw.

Zdaniem specjalisty publikowane w najbliższą środę zapiski ze styczniowego posiedzenia Fedu pokażą bardziej zdecydowany gołębi zwrot w polityce pieniężnej zza oceanu, podczas gdy piątkowe wystąpienie Mario Draghiego z EBC może tylko potwierdzić łagodny kurs instytucji. Gołębie stanowisko EBC jest już w pełni uwzględnione w notowaniach, w przeciwieństwie do przerwy w podwyżkach Fedu, a to poważny argument za umocnieniem euro, tłumaczy Fritz Louw. Do końca drugiego kwartału euro umocni się do 1,17 USD, a do końca trzeciego – do 1,19 USD, co oznaczałoby zwyżkę o odpowiednio 3,4 proc. oraz 5,1 proc., wynika z prognoz MUFG.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy