Eurobiurokrata w polskiej firmie

Marcin Zawiśliński
opublikowano: 26-07-2006, 00:00

Unijni urzędnicy odwiedzą nasze małe i średnie przedsiębiorstwa. Komisja Europejska uruchamia program „Doświadczenie w firmie”.

Celem projektu, którego inicjatorem jest unijny komisarz ds. handlu i przemysłu Guenther Verheugen, jest przeszkolenie 350 wyższych urzędników brukselskich w różnych firmach w całej UE. Dzięki temu zapoznają się oni z funkcjonowaniem małych i średnich przedsiębiorstw oraz z problemami, z jakimi firmy borykają się w codziennym działaniu na rynku.

Polski poligon

Projekt pilotażowy przeprowadzono pod koniec zeszłego roku oraz w pierwszym kwartale obecnego m.in. w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

— Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, za pośrednictwem EUROCHAMBRES, zwróciła się do Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) z propozycją goszczenia swych pracowników przez polskie firmy — mówi Katarzyna Grzejszczyk, dyrektor biura ds. Unii Europejskiej KIG.

Odzew naszych przedsiębiorców był bardzo pozytywny. Do Krajowej Izby Gospodarczej napłynęło około 80 zgłoszeń z całego kraju. 65 przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki skierowano do dalszej selekcji. Wszystkie te firmy uczestniczyły wcześniej w organizowanym przez KIG konkursie na Przedsiębiorstwo Fair Play. Spośród nich Komisja Europejska wybrała cztery i wysłała swoich praktykantów. Są to: D&D Resory Polska z Lublina, Apena Remont z Bielska-Białej, PBG z Wysogotowa oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

 

Wybrańcy komisji

— Firmy z dużym zaangażowaniem podeszły do przygotowania wizyt. Na przykład Zarząd Morskiego Portu Gdańsk umożliwił przedstawicielowi Komisji Europejskiej zwiedzenie portu oraz przygotował wiele spotkań wewnątrz firmy, by zaprezentować jej życie codzienne — opowiada Katarzyna Grzejszczyk.

— Podczas kilkudniowej wizyty podzieliliśmy się doświadczeniami małych i średnich przedsiębiorstw. Urzędnik chciał porównać funkcjonowanie polskiej firmy z jej odpowiednikami w innych krajach UE — dodaje Piotr Gołda, prezes Apena Remont.

Lepsze prawo

Projekt „Doświadczenie w firmie” ma ruszyć w pełni w sierpniu. Polska za pośrednictwem Krajowej Izby Gospodarczej też zamierza wziąć w nim udział.

Jeszcze w 2006 roku w różnych krajach unijnych praktyki w firmach ma odbyć 50 urzędników z Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu. Dzięki poczynionym obserwacjom Komisja Europejska chce poprawić jakość prawodawstwa unijnego obejmującego małe i średnie przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zawiśliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu