Eurodolar nie zdołał sforsować maksimum na 1,3735

DM BOŚ
opublikowano: 12-05-2009, 16:38

Wtorkowa sesja mimo, że zaczęła się nie najlepiej dla krajowej waluty, to sytuacja dość szybko uległa zmianie. Kiedy giełdowe indeksy zaczęły wychodzić na plusy, inwestorzy dość szybko przystąpili do zakupów złotego, a na rynku EUR/USD byliśmy świadkami ruchu w górę.

Widać, że rynek nie przejął się zbytnio słowami ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który w wywiadzie dla „Financial Times” przyznał, że wprowadzenie euro może opóźnić się o co najmniej rok ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. Inwestorzy usłyszeli w końcu to, o czym sami wiedzieli od kilkunastu tygodni. Większe znaczenie mogły mieć informacje, które napłynęły z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Obniżył on swoje szacunki potrzeb finansowania zewnętrznego przez kraje naszego regionu, co tym samym może wpłynąć na lepsze postrzeganie perspektyw inwestycyjnych w średnim terminie.

Kulminacja wzrostów złotego miała miejsce przed godziną 15:00, kiedy to za euro płacono 4,38 zł, a dolar spadł poniżej 3,20 zł. Było to wynikiem zwyżki EUR/USD po publikacji lepszych od prognozowanych danych o marcowym deficycie handlowym w USA. Zwiększył się on do 27,58 mld USD, podczas kiedy oczekiwano figury na poziomie -29 mld USD. W efekcie EUR/USD zdołał przebić poziom 1,37, ale na dalsze zwyżki nie starczyło już siły. Po ustanowieniu maksimum na 1,3706 rozpoczął się marsz w dół. O godz. 16:30 za euro płacono 1,3642 USD. Z kolei na rynku krajowym euro było warte 4,3930 zł, a dolar 3,22 zł.

Nieudana próba ataku na marcowy szczyt EUR/USD w rejonie 1,2735 może pokazywać pewną słabość rynku. Kluczowe mogą okazać się jutrzejsze dane o kwietniowej sprzedaży detalicznej w USA. Słaby odczyt zwiększy presję spadkową na giełdy, umocni dolara i osłabi złotego. Ostrzeżeniem dla inwestorów o kilkudniowym horyzoncie inwestycyjnym będzie jednak dopiero spadek EUR/USD poniżej 1,3550 i wzrost EUR/PLN powyżej 4,43-4,45.

Marek Rogalski
Analityk DM BOŚ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Eurodolar nie zdołał sforsować maksimum na 1,3735