Eurofaktor najdroższy od pięciu miesięcy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 22-06-2005, 00:00

Jedyna na parkiecie spółka faktoringowa przekonała do siebie rynek. Akcje Eurofaktora, w połowie marca wyceniane na 13 zł, już prawie osiągnęły cenę z publicznej emisji (18 zł) i są najdroższe od początku stycznia. Spółka zgodziła się na podwyższenie dywidendy do 50 proc. zysku, o co postulowały fundusze ING. Udało się zrealizować podwyższone prognozy na 2004 r., a audyt jeszcze wywindował zysk netto do 6 mln zł. Wejście na giełdę zwiększyło wiarygodność Eurofaktora wobec banków (niedawno kredytodawcą został Kredyt Bank). Spółka ogranicza też finansowanie Polmetalu, właściciela 11 proc. swego kapitału, o co „PB” apelował w czasie emisji. Choć usługi dla spółek powiązanych z grupą nadal stanowią znaczną część wykupionych faktur, katowiczanie poszerzają krąg kontrahentów.

W tej atmosferze rynek ze zrozumieniem przyjął korektę wartości portfela Górnośląskiego Funduszu Restrukturyzacyjnego, wymuszoną przez MSR (choć te standardy były już znane w czasie oferty). Wycenę można uznać za konserwatywną, a wyniki spółek portfelowych dowodzą ich rzeczywistej restrukturyzacji. Fundusz ciągle jednak obciąża wyniki grupy (jednostkowy zysk netto w I kwartale to 2,4, a skonsolidowany 1,9 mln zł).

Ostrożni inwestorzy powinni więc zakładać zerową wartość funduszu i koncentrować się na działalności faktoringowej. Spółka ma 14-proc. udział i czwartą pozycję na rynku. Nadal jednak bardzo ostrożnie podchodzimy do pozycji w pierwszej trójce i 17-20 proc. rynku, planowanych przez zarząd w ciągu 2-3 lat. Konkurencja będzie rosła (sam GMAC CF przez rok zdobył ponad 5 proc. rynku, o który walczyć chce też Getin), a testem dla Eurofaktora będzie tegoroczna wartość wykupionych wierzytelności. Ma wzrosnąć z 1,02 do 1,84 mld zł, a po trzech miesiącach sięga 356 mln zł. Nawet z mniejszą kwotą realne jest prognozowane 8,3 mln zł jednostkowego zysku, przy którym wskaźnik P/E dla Eurofaktora wyniesie 10. Stopa dywidendy za 2005 r. może przekroczyć 5 proc., czym być może nie pochwali się żaden giełdowy bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eurofaktor najdroższy od pięciu miesięcy