Eurofaktor przekracza plany

Zbigniew Kazimierczak
27-05-2005, 00:00

Firma już w pierwszym kwartale zarobiła o jedną czwartą więcej niż planowała. To otwiera drogę do przekroczenia całorocznej prognozy.

Eurofaktor, zajmujący się usługami faktoringowymi, pierwotnie zapowiadał na 2004 r. zysk wysokości 4,3 mln zł. Potem prognoza została podwyższona do 5,1 mln zł, co łączono z obietnicami robionymi pod debiut giełdowy. Tymczasem okazało się, że po badaniu audytora zysk został ostatecznie podliczony aż na 6 mln zł.

Lepiej być ostrożnym

— Prowadziliśmy ostrożną politykę, nie chcąc składać nierealnych deklaracji. Audytor uznał natomiast, że część rezerw powinno być rozwiązanych — mówi Bogdan Fiszer, prezes Eurofaktora.

Również pierwszy kwartał wypadł lepiej niż się podziewano. Prezes przyznaje, że plany zarządu mówiły o 2 mln zł zysku netto, tymczasem wyniósł on blisko 2,5 mln zł, o 55 proc. więcej niż rok wcześniej. To m.in. skutek efektywnego wykorzystania środków gotówkowych pozyskanych z ubiegłorocznej emisji akcji. Spółka zebrała od inwestorów 36 mln zł.

— Szybsza poprawa wyników to efekt dodatkowych źródeł finansowania i pozyskania nowych rynków, także zagranicznych — tłumaczy Bogdan Fiszer.

Między 8 a 10 mln zł

W branży faktoringowej teoretycznie nie ma sezonowości, ale okres wakacyjny jest zwykle nieco gorszy, gdyż w tym czasie z racji urlopów wydłużają się procedury związane z kredytami na obsługę linii faktoringowych. Dlatego szacując zysk Eurofaktora na cały 2005 r., raczej nie należy mnożyć pierwszego kwartału przez cztery. Ale też oficjalna prognoza mówiąca o 8 mln zł wydaje się niedoszacowana.

— Robimy wszystko, aby ją przekroczyć — zapewnia prezes.

Jego zdaniem, tegoroczny zysk powinien się uplasować w widełkach pomiędzy 8 mln zł (obecna prognoza) a 10 mln zł (pierwszy kwartał razy cztery).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eurofaktor przekracza plany