“Euroland zmierza ku rozpadowi”

MD
opublikowano: 12-02-2010, 15:52

…twierdzi Albert Edwards, strateg z  londyńskiego oddziału Societe Generale.

Edwards uważa, że kraje południowej Europy są w pułapce przewartościowanej waluty i cierpią na chorobę niskiej konkurencyjności. Problem tej grupy krajów, m.in. Portugalii, Hiszpanii i Grecji, spowodowały „lata nieodpowiednich, niskich stóp procentowych, co doprowadziło do przegrzania i wzrostu inflacji”, napisał strateg Societe Generale w piątkowym raporcie.

Jego zdaniem, „nawet jeśli rządy tych państw są w stanie zmniejszyć istotnie ich zadłużenie, brak konkurencyjności w strefie euro wymaga lat względnej (i prawdopodobnie biorąc pod uwagę sytuację zewnętrzną, bezwzględnej) deflacji. Jakakolwiek pomoc udzielona Grecji zaledwie opóźnia nieunikniony rozpad strefy euro”.

Odnosząc się do fali protestów, które wywołała zapowiedź radykalnego ograniczenia deficytu Grecji, Edwards zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do Japonii i USA, Europa ma „niefortunną tendencję” do niepokojów społecznych kiedy pojawia się konieczność wprowadzenia „bolesnych” rozwiązań gospodarczych.

- Nakazanie krajom południowej Europy o słabych finansach na długi okres deflacji jest prawdopodobnie dla nich zbyt radykalnym sprawdzianem – napisał Edwards.

Jego zdaniem, kryzys w Grecji może eskalować w sposób, w jaki kryzys azjatycki z 1997 roku otworzył drogę do niewypłacalności Rosji i upadku funduszu Long-Term Capital Management.

Edwards zwraca również uwagę, że konieczność ograniczenia deficytu dotyczy także USA i Wielkiej Brytanii.

- Po kryzysie greckim nastąpią kolejne, zarówno w eurolandzie jak i poza nim – ostrzega strateg Societe Generale.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane