Euromedic inwestuje w sieć diagnostyczną

  • Alina Treptow
opublikowano: 10-09-2013, 00:00

Holendrzy kupili siedem placówek od elbląskiego Nu-Medu. W planach mają kolejne inwestycje.

W branży medycznej transakcja goni transakcję — po przejęciu przez kliniki medyczne American Heart of Poland kardiologicznej części biznesu Swissmedu przyszła kolej na inwestycje w diagnostyce. Euromedic Diagnostics z holenderskiej grupy medycznej Euromedic International pod koniec sierpnia kupiła 100 proc. udziałów w spółce Nu-Medic Pracownie Diagnostyczne, w skład której wchodzi siedem pracowni diagnostycznych: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz PET/ CT (do wczesnego wykrywania nowotworów). Poprzednim właścicielem była elbląska grupa Nu-Med.

Zobacz więcej

BARIERA SYSTEMOWA: Michał Chałaczkiewicz, partner w funduszu Montagu, zapowiada kolejne inwestycje Euromedica nad Wisłą. Sieć diagnostyczna ma na nie pieniądze. Gorzej, że pustkami świeci kasa Narodowego Funduszu Zdrowia, co nie zachęca firm do inwestowania. [FOT. WM]

— Zakup wzmocni naszą pozycję na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wartości transakcji nie podajemy — zaznacza Anna Wiczyńska- -Zając, członek zarządu polskiego oddziału Euromedica. Obecnie w skład grupy wchodzi 26 centrów diagnostycznych. W tym roku dołączy do niej piąta placówka PET/CT. Firma nie wyklucza kolejnych inwestycji — zarówno w diagnostyce, jak i radioterapii.

— Przyglądamy się rynkowi. O kolejnych inwestycjach nie chcemy jeszcze mówić. Są one uzależnione nie tylko od liczby ciekawych projektów, ale również od Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który decyduje o przyznaniu kontraktów — mówi Wojciech Mizerka, członek zarządu Euromedic Polska.

Od początku bytności w Polsce Euromedic zainwestowałw ośrodki diagnostyki obrazowej i radioterapii ponad 350 mln zł. Michał Chałaczkiewicz, partner w funduszu private equity Montagu, który jest właścicielem Euromedica, potwierdza, że grupa medyczna ma w planach kolejne inwestycje. Będzie rozwijać się organicznie i poprzez przejęcia. Pieniądze powinny się znaleźć — sieć ma kilkaset milionów złotych na nowe projekty, a część tej kwoty ma zostać wydana w Polsce, która jest największym rynkiem w grupie.

— Czy, gdzie i ile wyda Euromedic, jest uzależnione od dostępności ciekawych projektów — zaznacza Michał Chałaczkiewicz. Niestety, ostatnie doświadczenia holenderskiej grupy nie zachęciły jej do inwestycji nad Wisłą. Spółka za kilkadziesiąt milionów złotych wybudowałaośrodek radioterapii w Otwocku, który mimo wcześniejszych obietnic płatnika nie dostał kontraktu.

— Przyjmujemy pacjentów bez umowy z NFZ. Liczymy, że fundusz zmieni zdanie i przyzna nam kontrakt na przyszły rok, szczególnie że placówka jest potrzebna w tym regionie. Tylko od lutego mieliśmy ponad 200 pacjentów onkologicznych — zaznacza Anna Wiczyńska- Zając.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu