Euronet i banki stawiają na wpłatobankomaty

opublikowano: 14-03-2014, 00:00

Pierwszych dziesięć urządzeń już stoi w Warszawie. Do końca roku stanie 600 Euronetu i 300 ING BSK.

Na rynku istnieją już od kilku lat, a jako pierwsze zaczęły je instalować banki spółdzielcze, choć z prawnego punktu widzenia było to nieco przedwczesne działanie. Komercyjne banki czekały na zmianę przepisów zezwalających na uruchamianie wpłatobankomatów. W slangu branżowym nazywane są recyklerami, dlatego że wypłacają pieniądze, które ktoś wcześniej wpłacił. Spotykane obecnie na rynku maszyny dualne mają osobny pojemnik na wpłacane pieniądze i osobny z gotówką do wypłat. Recykler posiada jeden koszyk i jedną szczelinę do wypłacania i wpłacania banknotów.

None
None

Kierunek: recyklery

Właśnie na takie urządzenia stawia Euronet, największy niezależny operator na rynku, którego sieć liczy 4534 bankomatów (w tym 3260 własnych) i 352 wpłatomaty. Do tego trzeba doliczyć 10 pierwszych wpłatobankomatów, zainstalowanych niedawno w Warszawie. Wkrótce pojawią się w całym kraju.

— W ciągu najbliższych dwóch miesięcy uruchomimy 300 wpłatobankomatów, do końca roku podwoimy ich liczbę — mówi Cezary Dyrcz, dyrektor ds. wsparcia i rozwoju w Euronet Polska.

Nie oznacza to, że o tyle powiększy się cała sieć operatora. Już dzisiaj część z ponad 350 wpłatomatów po zmodyfikowaniu oprogramowania może zostać przekształcona we wpłatobankomaty. Generalnie kierunek jest taki, żeby wszystkie nowe urządzenia do deponowania gotówki miały też funkcję bankomatową. Recyklery są droższymi maszynami niż zwykły wpłatomat i bankomat, ale Euronet uważa,że warto ponieść koszty, gdyż nowe urządzenia w sieci stanowią ważną wartość dodaną dla banków, z którymi współpracuje.

Obecnie z wpłatomatów sieci Euronet może skorzystać każdy bez względu na to, w którym banku posiada rachunek. Jednak klienci Alior Banku, Citi Handlowego, Getin Banku, Idea Banku, mBanku, Banku Pocztowego, SK Banku i Plus Banku korzystają z wpłatomatów operatora na preferencyjnych warunkach ustalonych przez każdy z banków.

Euronet deklaruje, że jeszcze w tym półroczu w jego bankomatach pojawi się kolejna nowa funkcja, choć na razie jej nie ujawnia. Z bliższych wydarzeń Cezary Dyrcz zapowiada dostosowanie 400 bankomatów w dużych miastach do wypłaty euro. Obecnie z takiej możliwości można skorzystać tylko w Warszawie, gdzie stoi 220 takich urządzeń.

Klient wybiera wpłatomat

Podobne plany jak Euronet ma również ING BSK, mający jedną z najrozleglejszych sieci wpłatomatów w kraju — 288 — oraz maszyn dualnych, w których można uruchomić recykling gotówki. Tych ostatnich jest 442. Na razie 24 urządzenia bank przekształcił w recyklery. Do końca roku ich liczba wzrośnie do 300.

Tyle samo będzie również bankomatów zbliżeniowych, czyli akceptujących transakcje przy użyciu karty NFC. Obecnie jest ich 74. Łącznie ING BSK posiada 799 urządzeń wypłacających gotówkę oraz 730, w których można zdeponować pieniądze. Sieć wpłatomatów rozwija również PKO BP — ma ich już 300 sztuk.

— Po 6 miesiącach od wdrożenia usługi zaobserwowaliśmy, że około 25 proc. wpłat gotówkowych realizowanych jest już nie w oddziałach, ale we wpłatomatach — mówi Jacek Obłękowski, wiceprezes PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane