Europa coraz atrakcyjniejsza

opublikowano: 05-05-2015, 00:00

Nieruchomości w Europie cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów z całego świata.

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że zainteresowanie inwestowaniem w europejskie nieruchomości jest rekordowo wysokie. A będzie jeszcze wyższe.

— Wśród inwestorów napływających do Europy znajdzie się coraz więcej światowych graczy i przewidujemy, że wartość transakcji inwestycyjnych w 2015 r. będzie rekordowa. Kluczowe znaczenie dla spełnienia się naszych prognoz będzie mieć nie popyt, lecz podaż produktów inwestycyjnych, która jest głównym czynnikiem przyciągającym światowy kapitał do Europy i odgrywa ważną rolę w decyzjach o lokowaniu kapitału na poszczególnych rynkach — mówi Jan Willem Bastijn, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie EMEA w C&W.

W 2014 r. aktywność inwestycyjna szybko wzrastała we wszystkich regionach, zarówno na głównych rynkach, jak i w Europie Południowej, a ostatnio także Środkowej. Zgodnie z przewidywaniami światowi inwestorzy lokowali najwięcej kapitału na największych rynkach — w ubiegłym roku na Wielką Brytanię, Niemcy i Francję przypadło trzy czwarte wszystkich inwestycji z kapitałem pozaeuropejskim na całym kontynencie. Powoli jednak zmienia się struktura inwestowania. Zdaniem analityków z C&W szczególnie zyskuje na tym Europa Południowa. Widać to na przykładzie Hiszpanii, która jako jedyny kraj poza Wielką Brytanią przyciąga inwestorów ze wszystkich regionów świata. W 2015 r. tempo tych zmian jeszcze przyspieszy, dzięki rosnącemu zainteresowaniu inwestorów nowymi rynkami w całej Europie.

— Inwestorzy mają w Europie coraz bogatszy wybór produktów inwestycyjnych dzięki procesom oddłużania przez banki, restrukturyzacji portfeli i ożywieniu aktywności deweloperskiej. Wzrost podaży w warunkach stabilizacji gospodarki będzie kluczowy dla aktywności inwestorów krajowych i zagranicznych. Wartość obrotów na rynku może przekroczyć dotychczasową rekordową wartość 275 mld euro — przewiduje Jan Willem Bastijn.

Trzy główne obszary potencjalnych okazji inwestycyjnych w Europie, w których poziom płynności, poprawiająca się sytuacja na rynku najmu i atrakcyjne wyceny mogą umożliwić osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków, to po pierwsze główne rynki (Londyn, Paryż i Niemcy), po drugie najważniejsze miasta mniejszych krajów, tj. Madryt, Barcelona, Mediolan i Bruksela. Natomiast trzeci obszar zainteresowań to Polska, Czechy i Europa Wschodnia.

— Praga i Warszawa są najatrakcyjniejszymi rynkami trzeciego obszaru, mają duży potencjał w długiej perspektywie inwestowania. Dotyczy to zwłaszcza stolicy Polski, pod warunkiem, że po wyborach prezydenckich i parlamentarnych zostaną wprowadzone reformy liberalizujące gospodarkę, które zachęcą inwestorów do większej aktywności — twierdzi James Chapman, partner i dyrektor grupy rynków kapitałowych w Europie Środkowej w C&W. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu