Europa: giełdy kończą sesje wzrostami

05-02-2003, 19:02

Europejskie giełdy zakończyły środowe notowania wzrostami. Wyraźnie poszły w górę główne indeksy w Paryżu i Frankfurcie. Duże wzrosty pojawiły się pod koniec sesji i wiązały się z pozytywną reakcją rynków amerykańskich na wystapienie Sekretarza Stanu Colina Powella w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Zgodnie z zapowiedziami, Powell przedstawił dowody na posiadanie przez Irak i ukrywanie przed inspektorami ONZ broni masowej zagłady. Część inwestorów uznała, że podnosi to znacznie prawdopodobieństwo akcji zbrojnej USA i jego sojuszników przeciwko Irakowi.

Na giełdzie londyńskiej dużym popytem cieszyły się akcje Vodafone, jednego na największych na świecie operatorów komórkowych. Spółka poinformowała, że planuje sprzedaż należącego do niej japońskiego operatora telefonii stacjonarnej. Rekomendację jej papierów podniósł Banc of America. Podrożały również akcje mmO2, czwartej sieci komórkowej na Wyspach Brytyjskich. Podobnie jak Vodafone, planuje ona sprzedaż swojego holenderskiego oddziału. Mocno zdrożały papiery Deutsche Telecom. Spółka poinformowała, że zamierza w tym roku sprzedać część nieruchomości. Pozyskane 1,5 mld EUR posłużą do redukcji zadłużenia spółki.

Na giełdzie paryskiej w górę poszła cena papierów BNP Paribas, jednego z największych francuskich banków. Okazało się, że jego strata jest o 10 proc. niższa niż oczekiwali analitycy.

Wzrosła tymczasem podaż papierów spółek branży farmaceutycznej. Francuski Aventis staniał po obniżeniu o ok. połowę prognozy tegorocznego zysku na akcję. Rynek przecenił również papiery irlandzkiej spółki Elan, która podała, że jej strata na akcję w czwartym kwartale wyniosła 1,17 USD a nie 17 centów jak wcześniej zapowiadała.

Potaniały wyraźnie akcje Vivendi Universal SA. Analitycy Deutsche Bank i Morgan Stanley obniżyli prognozę tegorocznego zysku na akcję drugiego na świecie koncernu medialnego. Deutsche Bank wątpi czy spółka będzie zdolna pozyskać 7 mld EUR ze sprzedaży aktywów, niezbędne w tym roku do spłaty części zobowiązań.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: giełdy kończą sesje wzrostami